Na posiedzeniu zespołu do spraw ochrony zdrowia i polityki społecznej, które odbyło się 15 kwietnia procedowane były projekty dotyczące m.in. nowego modelu dialogu społecznego, zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o zdrowiu publicznym.
Komisja jako pierwszy opiniowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Nowe przepisy, jeżeli wejdą w życie zastąpią ustawę o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. Rada ma mieć poszerzone kompetencje w stosunku do Komisji. Ustawa ma przyczynić się do poprawy dialogu społecznego, który w wymierny sposób ma poprawić jakość debaty i zawierania konsensusu w stosunkach pomiędzy rządem, pracodawcami i pracownikami. Projekt ze względu na trwające konsultacje społeczne uzyskał jedynie kierunkową zgodę i jeżeli nie zmieni się istotnie zostanie skierowany do uzgodnienia Komisji Wspólnej na posiedzeniu 29 kwietnia be.
Kolejnym projektem był projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej uchylającego rozporządzenie w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności dla zawodu pośrednika pracy i doradcy zawodowego. Komisja zaopiniowała projekt pozytywnie. Projekt jest konsekwencją deregulacji tych zawodów.
Kolejnym projektem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej był ten dotyczący zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Po przeprowadzonych konsultacjach projekt nie uległ zmianie. Dokonano jedynie drobnych korekt związanych z uwagami strony samorządowej. Projekt jest konsekwencją dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Resort zaznaczył, że w ciągu 2015 zostanie wprowadzonych łąćznie sześć dużych nowelizacji ustawy.
Uzgodniony został również projekt w sprawie wykazu placówek psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego. Przedstawiciele resortu zdrowia wyjaśnili, że rozporządzenie jest konsekwencją wprowadzenia do systemu ochrony nowych tego typu zakładów oraz zwiększenia ilości łóżek na niektórych oddziałach.
Ostatnim z procedowanych projektów, który został przedstawiony komisji jedynie do dyskusji, był projekt ustawy o zdrowiu publicznym i wywołał on też najdłuższą debatę. Projekt nie mógł być poddany pod głosowanie, bo znajduje się on dopiero na półmetku konsultacji społecznych. Brak projektów rozporządzeń wykonawczych do regulacji nie pozwala również na procedowanie go już na najbliższej komisji wspólnej. Przedstawiciel resortu zdrowia odniósł się do uwag zaproponowanych przez stronę samorządową. Niektóre z nich wymagają decyzji politycznych i dlatego też trzeba poczekać na efekty ustaleń międzyresortowych. Temat powróci na kolejnym posiedzeniu zespołu.
W ramach spotkania poruszane były też inne tematy, które nie dotyczyły bezpośrednio zgłoszonych projektów. Chodziło o pismo Starosty Ełckiego dotyczące zadań starosty w zakresie stwierdzenia zgonu. Ministerstwo ma świadomość problemu, jednak wymaga to szerokiej regulacji tematu, a prace nad aktem legislacyjnym, który ma zastąpić aktualnie obowiązujące przepisy o cmantarzach i chowaniu zmarłych, są na razie w fazie pierwszych założeń. Intencje ministerstwa idą w kierunku powołania koronera, który zajmowałby się stwierdzaniem zgonu.
Na posiedzeniu nie zjawił się przedstawiciel Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dlatego też współprzewodnicząca poprosiła o zaproszenie wspomnianego przedstawiciela na kolejne posiedzenie. Temat dotyczy pisma Związku Powiatów Polskich w sprawie kosztów wydawania orzeczeń o niepełnosprawności. Ostatnim tematem w sprawach różnych był temat dotyczący wątpliwości Marszałka Województwa Mazowieckiego w sprawie realizacji programów regionalnych. Przedstawiciel resortu odniesie się do uwag na piśmie i od tego zależą dalsze kroki w tej sprawie. Kolejne posiedzenie zespołu odbędzie się w trzecim tygodniu maja.