Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola), tzw. dyrektywa IED zaostrza standardy emisyjne. Standardy te wchodzą w życie co do zasady w 2016 roku, jednakże dyrektywa dopuszcza wprowadzenie na poziomie krajowym mechanizmu stopniowego dostosowania się do wymagań – do drugiej połowy 2020 roku. Mechanizm ten to Przejściowy Plan Krajowy (PPK). Jego projekt dla Polski właśnie został opracowany.
Projekt ten jest szczególnie uzasadniony w świetle skali koniecznej do dokonania redukcji emisji. Bazując na ustaleniach PPK:
· emisja dwutlenku siarki na poziomie 117,8 tys. ton w 2016 roku ma spaść do 47,0 tys. ton w 2019 roku;
· emisja tlenków azotu na poziomie 33,3 tys. ton w 2016 roku ma spaść do 21,5 tys. ton w 2019 roku;
· emisja pyłu ma spaść z 13,1 tys. ton w 2016 roku do 4,7 tys. ton w 2019 roku.
Przejściowy Plan Krajowy określa program dochodzenia do wymagań dyrektywy IED dla pięćdziesięciu podmiotów – wyznaczając im limity emisji na poszczególne lata w okresie 2016-2019 oraz pierwsze półrocze 2020 roku. Wprowadzono przy tym rozwiązania liberalizujące postawione wymogi:
· jeśli sumaryczny cel redukcji emisji zostanie osiągnięty, nie będą analizowane ewentualne przekroczenia poszczególnych podmiotów;
· w przypadku przekroczenia sumarycznego celu redukcji emisji, przekroczona z danego źródła maksymalna emisja będzie i tak uznana za dotrzymaną, jeżeli podmiot prowadzący instalacje wykaże, że w okresie rozliczeniowym dotrzymana była łączna maksymalna emisja z kilku źródeł eksploatowanych w ramach tej samej grupy kapitałowej.
Czas pokaże, czy zaproponowane rozwiązania nie doprowadzą w niektórych przypadkach do odraczania niezbędnych działań inwestycyjnych.
Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie Przejściowego Planu Krajowego został skierowany do Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska z prośba o jego zaopiniowanie w trybie obiegowym jeszcze przed najbliższym posiedzeniem plenarnym Komisji Wspólnej.