Do zaopiniowania przez Komisję Wspólną trafił do zaopiniowania projekt Programu Rozwoju Turystyki do 2020 roku.
Program koordynowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, ma stworzyć zintegrowane podejście do wspierania gospodarki turystycznej. W szczególności poprzez wspieranie jej innowacyjności, kreatywności przy wsparciu przedstawicieli biznesu, JST oraz sektora organizacji pozarządowych.
Program zawiera w pierwszej części charakterystykę dokumentów strategicznych, powiązanych na poziomie zarówno europejskim jak i krajowym, zawarta jest również analiza obecnych ram prawnych. W dalszej części program określa przewidywaną diagnozę i wizję rozwojową dla tej części gospodarki, łącznie z celami i zasadami wdrożenia ich w życie.
Przedstawiona charakterystyka turystyki w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej wypada nadal nie wystarczająco dobrze. W świetle ostatniego raportu World Economic Forum o konkurencyjności turystyki w ponad 130 badanych państwach, Polska zajęła w 2013 r. 42. pozycję. Jednak odnotować należy stały postęp w tym zakresie: w 2009 r. Polska zajmowała 58. pozycję, a w 2011 – 49. Jak wynika z przytoczonych danych statystycznych, sytuacja w sektorze turystyki jest w Polsce stabilna z tendencją wzrostową. Poprawienie wyników, związane ma być z silnym wyspecjalizowaniem oferty programowej usług turystycznych. Nie tylko w zakresie terytorialnym, ale i tworzeniu nowych mogących przyciągnąć turystów branż oferujących niedostępne nigdzie indziej produkty. Znacząca poprawa zauważalna jest w branży hotelarskiej. Szacuje się, że wzrost zatrudnienia w branży, powoduje wzrost zatrudnienia w ramach innych branż w granicach 4%. Duży nacisk w proponowanym programie położono na wzmocnienie instrumentów zatrudnienia oraz ułatwienie kooperacji w ramach podmiotów gospodarczych i społecznych. Kluczowymi elementami nowej strategii, będzie również innowacyjność w zastosowaniu nowoczesnych narzędzi, w zakresie tzw. e-usług, jak również zwiększenie czynnika niematerialnego w postaci nowoczesnego marketingu czy zarządzania zasobami ludzkimi. W programie zauważono również korzyści z coraz bardziej popularnego w Polsce outsourcingu, który to może korzystnie wpłynąć na ograniczenie kosztów prowadzenia działalności. Z ograniczeniem kosztów jak również lepszym powiązaniem w zakresie rozwoju wiąże się, możliwość realizacji klastrów turystyki. Zadania klastra, będą polegać w szczególności na tworzeniu aktywnej sieci powiązań wytwórców produktów turystycznych, organizacji turystycznych, JST, instytucji otoczenia biznesu jak i samych przedsiębiorców. Budowa klastrów przewidziana jest zarówno na poziomie lokalnym jak i krajowym, wspieranych przez Polską Organizację Turystyczną. Propozycje Ministerstwa mają być realizowane poprzez rozwijanie funkcji Krajowego Centrum Zarządzania Turystyką w celu wzmocnienia współpracy, zarówno pomiędzy ministerstwami jak i ułatwienie aktywizacji gospodarczej. Centrum przejmie rolę przy tworzeniu systemu jakości i certyfikacji usług turystycznych.
Finansowanie zadań związanych z zaproponowanym projektem ma odbywać się bez konieczności dodatkowych obciążeń w ramach sektora finansów publicznych, zarówno dla budżetu centralnego jak i poszczególnych JST. Jednak według wyliczeń ministerstwa, współfinansowanie realizowanych przez JST programów z funduszy Unii Europejskiej powinny oscylować w granicach 440 mln złotych, co daje szacunkową wartość realizowanych projektów na poziomie 3 mld złotych do 2020 roku. Zaproponowano dwa rodzaje instrumentów finansowych dla wsparcia realizacji programu. Są to narzędzia zwrotne i bezzwrotne. Pierwsze skierowane głównie do przedsiębiorców w postaci preferencyjnych kredytów i pożyczek, drugie dla pozostałych organizacji w tym dla samorządu.
Podsumowując dokument zawiera, opis działań jakie powinny być podjęte dla poprawy zarówno jakości jak i większej popularyzacji usług turystycznych świadczonych w Polsce. Projekt, zawiera ambitne założenia, jednak widoczny jest brak konkretnych rozwiązań.