Żołnierzowi rezerwy oraz osobie przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe przysługuje – co do zasady – świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych. Wysokość tego świadczenia wkrótce wzrośnie.
Jest to związane z zaproponowaną przez Ministra Obrony Narodowej zmianą sposobu obliczania podstawy świadczenia pieniężnego w porównaniu z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lutego 2000 roku w sprawie szczegółowych zasad ustalania i wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe. Do tej pory stawka dzienna świadczenia była obliczana poprzez uśrednienie uzyskiwanego przez żołnierza dochodu na wszystkie dni, obecnie uśrednienie ma następować wyłącznie po dniach roboczych. Oznacza to, że stawka dzienna świadczenia rekompensującego wyniesie odpowiednio:
· iloraz kwoty wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza ze stosunku pracy lub stosunku służbowego za ostatnie 3 miesiące pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy poprzedzające okres odbytych ćwiczeń wojskowych i liczby 63;
· iloraz kwoty dochodu uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej działalności gospodarczej za ostatni rok podatkowy poprzedzający okres odbytych ćwiczeń wojskowych i liczby 252;
· w przypadku, gdy żołnierz utrzymuje się wyłącznie z działalności rolniczej - iloraz kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników obowiązującego w okresie odbywania ćwiczeń i liczby 21.
Pozostałe przepisy pozostają bez istotniejszych zmian.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe został skierowany do zaopiniowania przez Zespoły: ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz ds. Systemu Finansów Publicznych.