Przyjęta w dniu 23 maja 2014 roku Umowa Partnerstwa nie zawierała elementów dotyczących wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Rozpoczęcie negocjacji z Komisją Europejską projektu Programu Operacyjnego Rybołówstwo i Morze wymaga uzupełnienia tego braku.
Strona polska zaproponowała, aby w ramach EFMR:
· działania nakierowane były przede wszystkim na wsparcie sektora akwakultury w zakresie zwiększenia jego możliwości produkcyjnych, głównie przez inwestycje w gospodarstwach chowu i hodowli ryb, z wykorzystaniem innowacji technicznych i wiedzy w zakresie nowych technologii. Podniesieniu konkurencyjności polskiego sektora akwakultury mają służyć również działania z zakresu dywersyfikacji działalności polegające na rozszerzeniu produkcji o nowe, poszukiwane na rynku polskim rodzaje produktów. Dodatkowo wspierany będzie rozwój działalności uzupełniającej, tj. pozwalającej na zróżnicowanie źródeł dochodu, w tym np. turystyki wędkarskiej;
· interwencja w zakresie rybołówstwa będzie dotyczyła przede wszystkim poprawy warunków pracy na statkach rybackich oraz w portach, przystaniach i miejscach wyładunku, podniesienia atrakcyjności produktów rybactwa przez wykorzystanie potencjału rynkowego. Dofinansowane zostaną również działania w ramach dywersyfikacji źródeł dochodów rybaków oraz zwiększenia wartości dodanej produktów rybactwa.
Projekt zmian Umowy Partnerstwa został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.