W związku z pozytywnym efektem dotychczasowej kampanii promocyjnej prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną na rynkach azjatyckich postanowiono utworzyć stały ośrodek POT w Pekinie. Likwidacji ma natomiast ulec filia w Budapeszcie – jej zadania będą realizowane przez dotychczasową placówkę macierzystą w Wiedniu. Wymaga to zmiany statutu POT.
Przy tej okazji Ministerstwo Sportu i Turystyki zaproponowało zmianę nazewnictwa placówek zagranicznych POT. Zamiast „Polskie Ośrodki Informacji Turystycznej za granicą” moją one otrzymać miano „Zagranicznych Ośrodków Polskiej Organizacji Turystycznej”. Nowa nazwa ma lepiej odzwierciedlać rzeczywisty zakres działań POT za granicą.
Trzecią zmianą w statucie POT jest zmiana struktury organizacyjnej Biura Prezesa POT w ten sposób, by efektywniej mogło ono realizować takie zadania jak:
· tworzenie systemu informacji turystycznej, w szczególności systemu teleinformatycznego;
· tworzenie pozytywnego wizerunku turystyki w Polsce oraz wizerunku POT w mediach w kraju i za granicą;
· prowadzenie portalu internetowego „Aktualności Turystyczne”.
Po zaproponowanych zmianach w skład Biura mają wejść następujące komórki merytoryczne: Departament e-Informacji, Departament Strategii, Departament Instrumentów Marketingowych, Departament Funduszy Europejskich, Departament Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej i Biuro Projektów Unijnych.
Projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Polskiej Organizacji Turystycznej został skierowany do zaopiniowania w trybie obiegowym Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu z terminem zgłaszania uwag do dnia 29 sierpnia i w trybie obiegowym Komisji Wspólnej – z terminem do dnia 1 września.