W ramach walki z kryzysem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło udzielać wsparcia w postaci dopłat do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami w sytuacji przejściowych trudności przedsiębiorcy.
Uprawnionymi do uzyskania wsparcia byliby przedsiębiorcy, którzy osiągnęliby średni spadek obrotów gospodarczych w skali nie mniejszej niż 15% ilościowo lub wartościowo w ciągu 6 kolejnych miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o objęcie wsparciem, a jednocześnie nie zalegają z wymagalnymi zobowiązaniami publicznoprawnymi i nie spełniają przesłanek ogłoszenia upadłości. Wsparcie byłoby uzyskiwane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na podstawie umowy zawartej z marszałkiem województwa i obejmowało:
- częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego,
- częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy, przy czym przewiduje się możliwość takiego obniżenia bez konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego.
W obu przypadkach wsparcie będzie mogło być udzielane przez okres nie dłuższy łącznie niż 6 miesięcy w ciągu roku od dnia podpisania umowy z marszałkiem województwa.
Dodatkowo przewidziane zostało wsparcie środkami Funduszu Pracy inwestowania przez przedsiębiorców w podnoszenie kwalifikacji pracowników w okresie przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy w wysokości 80% kosztów szkolenia podjętego przez pracowników, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Wsparcie będzie udzielane na podstawie umowy z właściwym starostą.
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy związanych łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.