Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

W bieżącym tygodniu od środy do piątku zaplanowano posiedzenie Sejmu. Na towarzyszących posiedzeniu spotkaniom komisji sejmowych omawiane będą sprawy dotyczące funkcjonowania samorządu terytorialnego. Jest wśród nich tylko jeden projekt ustawy. Do tego zgłoszony przez opozycję, więc - analogicznie do praktyki poprzedniej kadencji - nie ma szans na uchwalenie. Jednak zwracamy na niego uwagę ze względu na materię, której dotyczy, dla samorządów niezwykle istotną.

Podnieść kwotę wolną, ale wyrównując samorządom ubytki

Na środowym posiedzeniu plenarnym odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Piszemy i nim szerzej TUTAJ. Projekt przygotowany został przez posłów PO. Nie wróży mu to zatem nic dobrego, analogicznie do sejmowej praktyki ostatnich lat, gdy projektami opozycji rządząca większość nie zawracała sobie głowy. Poza tym to nie jedyny projekt w tym zakresie. W czwartek połączone komisje finansów publicznych i samorządu terytorialnego zdecydują o losach projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przedstawionego przez środowisko samorządowe. W Sejmie jest także prezydencki projekt ustawy dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. Sprawa wydaje się już przesądzona, niestety. Rząd wydał pozytywne stanowisko do projektu prezydenckiego. A ten nie przewiduje rekompensaty dla samorządów z tytułu utraty dochodów, spowodowaych podniesieniem kwoty wolnej.

Informacyjna środa i czwartek

W środę 24 lutego podkomisja stała ds. ustroju samorządu terytorialnego sejmowej komisji samorządu terytorialnego rozpatrzy postulaty ustawodawcze zgłaszane przez organizacje samorządowe. Tego samego dnia pełen skład komisji samorządu terytorialnego wysłucha informacji na temat zadań Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Również w środę stała podkomisja ds. wykorzystania środków pochodzących z UE sejmowej komisji ds. UE zapozna się z informacją ministra rozwoju o stanie realizacji programów operacyjnych polityki spójności 2014-2020.

Z kolei nazajutrz, w czwartek 25 lutego, dwie połączone komisje sejmowe - finansów publicznych i samorządu terytorialnego - rozpatrzą wniosek o powołanie podkomisji nadzwyczajnej do analizy obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Tego samego dnia posłowie komisji samorządu terytorialnego wysłuchają informacji resortu rozwoju na temat planów rządu wobec problematyki rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych, wynikających z przyjętej przez rząd poprzedniej kadencji krajowej polityki miejskiej do roku 2023.

Źródło: sejm.gov.pl

Czw., 18 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża