Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe regulacje dla Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Postulat ZPP

Nowe regulacje dla Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Postulat ZPP fot.pixabay

Resort rolnictwa szykuje nowelizację dotyczącą Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Uwagę przesłał Związek Powiatów Polskich.

Projektowana ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw ma na celu wdrożenie przepisów UE dotyczących jakości handlowej produktów sektora owoców i warzyw, bananów i niektórych suszonych owoców oraz zwiększenie efektywności nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym przede wszystkim nad ich jakością handlową w produkcji i obrocie. W projekcie ustawy znalazły się m.in. przepisy doprecyzowujące zasady kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych i postępowania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W ramach kontroli Inspekcja będzie mogła zwracać się z żądaniem udzielenia wyjaśnień i informacji m.in. przez organy władzy publicznej, w tym samorządy i ich jednostki. W tym zakresie o drobną korektę legislacyjną poprosił ZPP.

„W proponowanym art. 24d ust. 2 zawiera się stwierdzenie, że „sporządzone na piśmie wystąpienie organu Inspekcji o dostarczenie informacji zawiera co najmniej oznaczenie treści żądania oraz termin dostarczenia informacji”. Sama formuła wystąpienia jest akceptowalna, natomiast proponujemy, by projektodawcy określili minimalny termin na odpowiedź np. 14 dni, gdyż sformułowany w obecnej wersji przepis powoduje, że pracownicy Inspekcji mogliby żądać informacji nawet z dnia na dzień. Z oczywistych przyczyn organizacyjnych lub merytorycznych nie jest to możliwe.” – czytamy w piśmie Związku. Jednocześnie zaproponowano odpowiednie brzmienie przepisu.

Przedstawiciele powiatów podnoszą również kwestię ewentualnych kosztów badań laboratoryjnych przeprowadzanych przez Inspekcję na wniosek m.in. samorządów. Podkreślając, że działanie będzie odbywać się w ramach współpracy administracji publicznej, będzie finansowane ze środków publicznych i jej celem jest bezpieczeństwo żywnościowe wnoszą by określone w przyszłym rozporządzeniu stawki były odpowiednio niskie.

Projekt ustawy nowelizującej można znaleźć w serwisie Rządowego Procesu Legislacyjnego pod numerem wykazu UC 72. Natomiast opinię Związku Powiatów Polskich można przeczytać NA STRONIE ORGANIZACJI.

Czw., 5 Gr. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński