W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2024 r. w sprawie współpracy wierzyciela, organu egzekucyjnego i dłużnika zajętej wierzytelności w postępowaniu egzekucyjnym należności pieniężnych. Zastąpi ono poprzednie, z 2021 r.
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób i tryb współpracy wierzyciela, organu egzekucyjnego i dłużnika zajętej wierzytelności w postępowaniu egzekucyjnym należności pieniężnych, w tym szczegółowy zakres informacji dotyczących czynności egzekucyjnych i innych czynności podejmowanych przez te podmioty, a także zdarzeń mających wpływ na egzekwowany obowiązek zapłaty należności pieniężnej, odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych.
W stosunku do poprzednio obowiązującego aktu, znacząco rozbudowano słowniczek definicyjny. Zmieniono także przepisy mając na uwadze zmiany ustawowe wprowadzone ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, a także regulacje wynikające z ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych zwanej dalej „ustawą o doręczeniach elektronicznych”, w zakresie zmiany zasad dokonywania doręczeń.
Rozporządzenie nakazuje teraz, by co do zasady po wszczęciu postępowania egzekucyjnego wierzyciel, organ egzekucyjny i inny organ egzekucyjny doręczali sporządzone przez siebie pisma i odpisy pism z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.
Nowe rozporządzenie można znaleźć w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 1023 lub pobrać spod naszego artykułu.