Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jaka wysokość kaucji za opakowania? Projekt rozporządzenia

Jaka wysokość kaucji za opakowania? Projekt rozporządzenia fot.pixabay

Rząd przedstawił projekt rozporządzenia, w którym zostają ustalone stawki kaucji za poszczególne rodzaje opakowań. Ma być to podstawa systemu kaucyjnego w Polsce.

Po wielu latach wygląda na to, że wreszcie Polacy doczekają się rzeczywistego systemu kaucyjnego w kraju. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło bowiem projekt aktu wykonawczego do przepisów wprowadzonych w zeszłym roku i chce ustalić wysokość kwot dodawanych do cen produktów w opakowaniach.

Zgodnie z zaprezentowanym projektem, wysokość kaucji, określona w złotych, za jedną sztukę opakowania ma wynosić 50 groszy dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem szklanych lub metalowych butelek na napoje, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych; taką samą kwotę przewidziano dla puszek metalowych o pojemności do jednego litra. Natomiast okrągłą złotówkę dorzucimy do butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra.

„W ocenie Ministra Klimatu i Środowiska zaproponowane kwoty kaucji będą akceptowalne społecznie, gdyż nie są na tyle wysokie, aby użytkownicy końcowi mieli odmawiać sobie zakupu napojów w opakowaniach objętych systemem. Z drugiej zaś strony będą zachęcać do zwrotu opakowań.” – uzasadnia ministerstwo. Resort twierdzi też, że „złotówka za butelkę” będzie zasadą łatwa do zapamiętania, a sprzedawcom ułatwi operacje finansowe z tym związane.

Projekt trafił również do konsultacji ze stroną samorządową. Można go pobrać pod naszym artykułem.

Czw., 28 Mrz. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński