Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązkowe OC pojazdów, które na mocy postanowień sądowych stają się własnością powiatów. Poseł pyta, MF odpowiada

Obowiązkowe OC pojazdów, które na mocy postanowień sądowych stają się własnością powiatów. Poseł pyta, MF odpowiada fotolia.pl

Poseł Piotr Sak zgłosił interpelację nr 38383 w sprawie rozważenia możliwości wprowadzenia zmian legislacyjnych dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów, które na mocy postanowień sądowych stają się własnością powiatów.

Parlamentarzysta wskazał, że: (…) z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przepadek na rzecz SP powiat staje się właścicielem pojazdu. Na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej ustawa) każdy pojazd mechaniczny musi zostać ubezpieczony w ramach ubezpieczenia OC. Konsekwencją niedopełnienia powyższego obowiązku jest kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jej wysokość jest określona w art. 88 ustawy – np. w przypadku samochodów osobowych wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo wysokość opłaty jest uzależniona od okresu pozostawania tego posiadacza bez ochrony ubezpieczeniowej w każdym roku kalendarzowym.

W dalszej argumentacji podniesiono, że (…) zasadne jest wprowadzenie zmian legislacyjnych mających na celu wyeliminowanie obowiązku zawierania umowy ubezpieczenia OC przez starostę w przypadku pojazdów przeznaczonych do utylizacji. Ponadto należy rozważyć zmianę w zakresie terminu zawierania umów ubezpieczenia OC przez starostę, co spowoduje uniknięcie nakładania kar bądź zmniejszy ich wysokość.

Konkludując swoją interpelację poseł Sak zadał pytanie: Czy planowane jest wprowadzenie zmian legislacyjnych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w przedmiocie obowiązkowego ubezpieczania pojazdów, które na mocy postanowień sądowych stają się własnością powiatów?

Ministerstwo Finansów (adresat interpelacji) nie odpowiedziało wprost na zadane pytanie. Minister Piotr Patkowski ograniczył się do wskazania, że w przepisach nie przewidziano możliwości odstąpienia od obowiązku ubezpieczenia OC, czy zwolnienia z niego w sytuacji, gdy jego posiadacz, w jakimś okresie, nie może korzystać z pojazdu.

Resort finansów odniósł się również do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z 16.09.2009 r., która nakłada na każde państwo członkowskie obowiązek zastosowania wszelkich właściwych środków, aby zapewnić objęcie ubezpieczeniem OC z tytułu użytkowania pojazdów, których stałe miejsce postoju znajduje się na jego terytorium.

Omawiana w niniejszym artykule problematyka jest od dłuższego czasu poruszana przez ZPP w ramach prac KWRiST, bowiem aktualny stan prawny generuje po stronie powiatów koszty związane z zawieraniem umów OC. Rozwiązanie tego problemu wymaga jednak zmian przepisów rangi ustawowej.

Z treścią interpelacji poselskiej oraz odpowiedzią można zapoznać się tutaj 

Śr., 5 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak