Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wybory 2023: gminy zapewnią dowóz mieszkańców do urn

Wybory 2023: gminy zapewnią dowóz mieszkańców do urn fotolia.pl

14 marca br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks Wyborczy oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ma spowodować wzrost frekwencji w lokalach wyborczych.

Najważniejsze zmiany dotyczą następujących kwestii. Wójt będzie zobowiązany do zapewnienia bezpłatnego przewozu pasażerskiego - transportu publicznego dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego. Transport ma być zapewniany również osobom niepełnosprawnym i powyżej 60. roku życia.

Przepisy umożliwią również utworzenie obwodowych komisji wyborczych dla 200 lub 300 osób. Wcześniej w obwodzie do głosowania musiało mieszkać co najmniej 500 wyborców. Poza tym przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, który ma gromadzić dane o wyborcach oraz posiadaniu bądź nieposiadaniu przez nich prawa wyborczego.

Zmiany dotkną również składów okręgowych i rejonowych komisji wyborczych. Obecnie w skład okręgowej komisji wyborczej wchodzi od 4 do 10 sędziów oraz z urzędu, jako przewodniczący, komisarz wyborczy. Z kolei w skład rejonowej komisji wyborczej wchodzi 4 sędziów oraz z urzędu, jako przewodniczący, komisarz wyborczy. Teraz po dokonanych zmianach, w obu komisjach zamiast sędziów zasiądą osoby mające wyższe wykształcenie prawnicze oraz dające rękojmię należytego pełnienia tej funkcji.

Ponadto czynności obwodowej komisji wyborczej mogą być rejestrowane przez mężów zaufania od momentu podjęcia przez komisję pierwszych czynności aż do podpisania protokołu.

Czw., 16 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek