Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gospodarka mieszkaniowa gmin. NIK przedstawił wyniki kontroli w Sejmie

Gospodarka mieszkaniowa gmin. NIK przedstawił wyniki kontroli w Sejmie fotolia.pl

27 września br. sejmowa podkomisja stała gospodarki komunalnej wysłuchała informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli wykonywania zadań z zakresu gospodarki mieszkaniowej przez gminy w województwie dolnośląskim.

Wspomniana kontrola Izby objęła siedem gmin województwa i została zrealizowana celem ustalenia, czy zadania z zakresu gospodarki mieszkaniowej są przez JST realizowane legalnie, gospodarnie i rzetelnie.

NIK zauważył, że uwarunkowania Dolnego Śląska w kontekście przejęcia ziem odzyskanych przez Polskę po 1945 r., cechują się tym, że w zasobach komunalnych gmin z terenu województwa znalazły się budynki pochodzące z czasów przedwojennych (często wybudowane nawet przed 1900 r.), które przez wiele lat były zaniedbywane, lecz ciągle pozostają w eksploatacji.

Mniejsze dolnośląskie miejscowości (liczące od 10 do 25 tys. mieszkańców) dysponują licznymi wiekowymi nieruchomościami. Możliwości finansowe tych miast nie pozwalają na pełne zaspokojenie potrzeb związanych z zapewnieniem należytego stanu posiadanych zasobów mieszkaniowych, bowiem dysponowanie zasobem w zaawansowanym wieku oznacza nieustającą potrzebę ponoszenia nakładów w tym zakresie.

Omawiana kontrola NIK wykazała, że gminy nie radzą sobie z prawidłową realizacją zadania z zakresu gospodarki mieszkaniowej.

W toku dyskusji przewodnicząca podkomisji poseł Małgorzata Pępek stwierdziła, że gminy nie mają pieniędzy na prawidłowe wykonywanie takich zadań. Gminne zasoby mieszkaniowe opierają się na starych budynkach, a koszty budowy i remontów są bardzo wysokie. Przewodnicząca dodała, że jednostkom samorządu terytorialnego trzeba pomóc w tym zakresie, ale jest to uzależnione od budżetu i posiadanych środków finansowych.

Skalę problemów samorządów w wykonywaniu zadań gospodarki mieszkaniowej najlepiej zobrazowała anegdota przedstawiona przez przedstawicieli NIK, gdzie jedna z gmin oszacowała potrzeby finansowe pozwalające na realizację zadań. Była to kwota przekraczająca 70 mln zł, co stanowi 101% rocznego budżetu tej jednostki.

W posiedzeniu podkomisji udział wzięli przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.

Z informacją o wynikach kontroli NIK można zapoznać się tutaj.

Z retransmisją posiedzenia można zapoznać się tutaj.

Pt., 30 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak