Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gospodarka energii, ciepła i paliw - propozycja nowego zadania własnego powiatów

Gospodarka energii, ciepła i paliw - propozycja nowego zadania własnego powiatów fotolia.pl

Do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o samorządzie powiatowym.

Projekt zakłada umożliwienie powiatom uczestniczenia w zakresie budowy i rozbudowy sieci energetycznych. Projektodawcy uważają, że zasadnym jest, aby również samorząd powiatowy zyskał kompetencje umożliwiające realizację zadań związanych z gospodarką energetyczną.

W tym celu w projekcie zaproponowano zmianę przepisów ustawy o samorządzie powiatowym, dzięki której do zadań publicznych o charakterze ponadgminnym realizowanym przez powiaty należeć będzie również gospodarka energią, ciepła i paliw. Natomiast zakładane zmiany Prawa energetycznego umożliwić mają powiatom podejmowanie działań związanych z realizacją budowy i rozbudowy sieci, w tym na potrzeby przyłączenia podmiotów ubiegających się o przyłączenie, jak też finansowanie tego typu inwestycji. Ponadto zgodnie z projektem powiaty wyposażone zostały w kompetencje umożliwiające budowę i rozbudowę odcinków sieci służących do przyłączenia instalacji należących do podmiotów ubiegających się o przyłączenie do sieci. 

Zgodnie z kolejną propozycją zmiany Prawa energetycznego, przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii zobowiązane będą do zawierania umowy z powiatem o przyłączenie do sieci. Do sieci, której realizację lub rozbudowę przeprowadził i sfinansował powiat, na potrzeby przyłączenia podmiotów ubiegających się o przyłączenie. 

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Pt., 1 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka