Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa ustawa o broni i amunicji

Nowa ustawa o broni i amunicji fotolia.pl

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o broni i amunicji. Nowa regulacja ma przede wszystkim uporządkować i uprościć procedurę przyznawania pozwoleń na broń. Likwiduje dotychczasową uznaniowość policyjną poprzez m.in. włączenie wojewodów jako cywilnych organów administracji państwowej. Wojewoda stanie się organem odwoławczym od decyzji administracyjnej komendanta wojewódzkiego Policji, wydającego pozwolenie. W przypadku strzelnic, jej regulamin będzie podlegał zatwierdzeniu przez właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w drodze decyzji administracyjnej.

Projekt ustawy odchodzi od dotychczasowego podziału pozwoleń pod kątem deklarowanego celu posiadania broni na rzecz gradacji tychże pozwoleń w zależności od rodzajów dostępnej na nie broni. Zaproponowano unijną klasyfikację broni oraz pozwoleń, zakładającą podział na trzy kategorie A, B i C (zachowując słownictwo zgodne z polską normą bronioznawczą). W projekcie ustawy dodano czwartą kategorię D, nieobjętą zakresem dyrektywy, w której znajduje się broń i amunicja niewymagająca pozwolenia. 

Zgodnie z projektem, by uzyskać podstawową formę dostępu do broni, należy być wolnym od przesłanek negatywnych np. ukaranie za określone przestępstwo, nieukończone 21 lat, brak stałego miejsca zamieszkania oraz przedstawić uzasadniony powód posiadania broni np. broń jest niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej. Począwszy od kat. C jako poziomu wstępnego, każda kolejna kategoria umożliwi dostęp do większej ilości rodzajów broni, gdzie przejście na ,,wyższy” poziom wiąże się ze zdaniem egzaminu albo nienagannym pięcioletnim stażem na poziomie niższym.

Organ właściwy w sprawach wydawania pozwoleń na broń będzie miał możliwość kontroli prowadzenia przeszkolenia lub egzaminu dopuszczającego z przepisami proponowanej ustawy. Organ będzie mógł także cofnąć pozwolenie na broń m.in. osobie, która spełni przesłanki określone w art. 12 ust. 1 pkt 2-6, a nawet posiadaczowi pozwolenia podstawowego, gdy przekroczy określoną ilość magazynków wymiennych. Cofnięcie pozwolenia na broń będzienastępowało w drodze decyzji administracyjnej.

Projekt ustawy zawiera propozycję utworzenia Centralnej Ewidencji Broni i Posiadaczy w formie elektronicznej, prowadzonej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. CEBiP będzie zawierał przykładowo dane posiadacza takie jak numer PESEL, miejsce zamieszkania; rodzaj pozwolenia na broń; rodzaj, typ, markę, model i numer seryjny broni czy datę wydania pozwolenia na broń. Organ właściwy będzie rejestrował w CEBiP wydarzenia takie jak wydanie i cofnięcie pozwolenia na broń, transakcje zakupu i zbycia broni, wykreślenie broni po przedstawieniu dowodu jej zezłomowania lub pozbawienia cech użytkowych czy zmianę kalibru, lub naboju. Dostęp do CEBiP mają mieć prócz organu właściwego m.in. sądy, prokuratora, Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Źródło: sejm.gov.pl 

Pon., 4 Kw. 2022 2 Komentarze Dodane przez: Krystian Piecychna

Komentarze

asd
+3 # asd 2022-04-15 11:25
Wpłynął także projekt Partii Republikańskiej ... lepszy !
| | |
Damian
+1 # Damian 2022-04-28 22:16
Cytuję asd:
Wpłynął także projekt Partii Republikańskiej ... lepszy !

Ale nikt o niej nie mówi bo bełkot Kukiza najważniejszy.. .
| | |