Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co z realizacją programu „Strzelnica w powiecie”?

Co z realizacją programu „Strzelnica w powiecie”? fotolia.pl

Informacja na temat stanu realizacji programu „Strzelnica w powiecie” była tematem posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki 14 grudnia br.

Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz przedstawił podstawowe informacje na temat programu. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniu klas mundurowych, a także wojsku obrony terytorialnej. Stąd też na początku poprzedniej kadencji podjęto inicjatywę w sprawie nowelizacji ustawy o dochodach JST i dano możliwość, by jednostki samorządowe uczestniczyły w procedurze grantowej i angażowały się w realizację programu „Strzelnica w powiecie”. Konkurs wystartował w roku 2019. Przyjęto wówczas 10 ofert od JST. Finalnie do konkursu przystąpiły dwa samorządy – powiat przysuski oraz gmina Tryńcza. Kolejna edycja – 2020/2021 – przyniosła 7 ofert. Były to: powiat Siemiatycze, gmina Myszków, gmina Pińczów, gmina Kamieniec Ząbkowicki, powiat Grajewo, powiat Sokółka, gmina Domaniów. Podpisano umowę z 6 samorządami. Mając na uwadze doświadczenie z dwóch wcześniejszych edycji, planowane jest rozszerzenie programu. Do tej pory dofinansowanie dotyczyło budowy, przebudowy lub modernizacji strzelnic zewnętrznych. Samorządy zgłaszały jednak potrzebę innych form szkolenia strzeleckiego. Stąd pomysł na bardzo modne w ostatnim czasie strzelnice wirtualne i strzelnice kontenerowe. W nowej edycji są już 44 aplikacje jeśli chodzi o realizację programu.

Jako ułomności programu wskazano możliwość współpracy tylko z jednym obszarem, czyli samorządem. Rząd nie może też zmusić samorządów, by aplikowały o środki na dofinansowanie.

Informacje o programie przekazał również gen. bryg. Artur Dębczak, Dyrektor Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. Zaznaczył, że program to wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego. Program jest przeznaczony dla samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Dotacja przeznaczona jest na budowę lub remont strzelnicy, prace przygotowawcze i roboty budowlane, a także pierwsze wyposażenie strzelnicy. Dofinansowanie obejmuje do 80% wartości projektu. Warunkiem, jaki musi być spełniony jest dysponowanie nieruchomością i pokrycie co najmniej 20 procent kosztów budowy/remontu.

Największym zainteresowaniem w obecnej edycji programu cieszą się strzelnice wirtualne. Taka strzelnica to w praktyce niewielkie pudełko, które może funkcjonować w każdych warunkach terenowych i obiektowych, potrzeba jedynie ściany. To powszechnie stosowana metoda szkoleniowa we wszystkich wojskach NATO. Do tej pory odebrano już 26 takich strzelnic. Dofinansowanie ze strony ministerstwa nie oznacza przejęcia własności, samorząd jest w całości właścicielem obiektu. Zaznaczył też, że z roku na rok program cieszy się coraz większą popularnością.

Posłowie wyrazili zdziwienie, że przy tak dużym dofinansowaniu tak mało samorządów bierze udział w programie. Założono, że problemem może być wymóg bycia właścicielem obiektu.

Pytano również, czy można ubiegać się też o dofinansowanie krótszych strzelnic, a także czy samorządy mogą zrealizować taką inwestycję od zera.

Posłowie podkreślali konieczność istnienia takich obiektów nie tylko ze względu na istniejące klasy mundurowe, ale też przez sytuację w kraju. Powoływano się na przykłady krajów skandynawskich, gdzie większość obywateli potrafi posługiwać się bronią.

Zaproponowano większe rozpropagowanie strzelnic wirtualnych, skoro cieszą się największym powodzeniem. Pytano też, czy samorząd może wystąpić o wszystkie trzy rodzaje strzelnic. Poruszono również kwestię dotyczącą późniejszego utrzymania strzelnicy.

Pytano także o ilość strzelnic nielegalnych w Polsce oraz o wydawane pozwolenia na broń.

Jak poinformował przedstawiciel MON, dwa samorządy, które już zgłosiły się do przyszłorocznej edycji programu to powiat Siemiatycze i gmina Morąg. Powiedział również, że wręcz oczekiwane jest to, by samorządy wyłaniały operatorów obiektów strzelnic.

W najnowszej edycji programu, który zostanie zrealizowany w roku 2022, przewidywane są strzelnice 50-metrowe, 100-metrowe, 200-metrowe, kombinacja na dwie osie, do strzelania podstawowego i rozszerzonego.

Budżet przewidziany na realizację programu to 40 mln zł. Rozdysponowanie budżetu będzie zależało od ilości złożonych ofert.  

Śr., 15 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska