Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Energetyka jądrowa coraz bliżej?

Zgodnie z dokumentem „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej będzie wymagał budowy w naszym kraju elektrowni jądrowych. Będzie to jednak wymagało stworzenia odpowiednich ram prawnych.

Do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska skierowane zostały:


  • założenia projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo atomowe. Nowelizacja ma dotyczyć dwóch głównych zagadnień: odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową oraz zasad promocji i wykorzystania energetyki jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze kraju. W tym pierwszym zakresie nowe rozwiązania mają dotyczyć w szczególności: zwiększenia granicy odpowiedzialności osoby eksploatującej za szkodę jądrową do kwoty stanowiącej równowartość 300 mln SDR, wprowadzenie bardziej rozbudowanych rozwiązań dotyczących szkody jądrowej powstałej w transporcie oraz ograniczenia udziału państwa w indemnizacji szkody jądrowej do wysokości wynikającej z przepisów Konwencji Wiedeńskiej i Protokołu zmieniającego. Zmiany te są konsekwencją m.in. protokołu zmieniającego Konwencję wiedeńską o odpowiedzialności cywilnej za szkody jądrowe sporządzonego w Wiedniu 12 września 1997 roku. Drugi z zakresów jest wynikiem rekomendacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zgodnie z którą odpowiedzialność administracji państwowej w zakresie zarządzania projektem rozwoju energetyki jądrowej powinna być powierzona specjalnie do tego celu utworzonej jednostce organizacyjnej. Obecnie rolę takiej jednostki pełni Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej wraz z Departamentem Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki. Jak wskazują projektodawcy w długiej perspektywie czasowej, dla zapewnienia trwałości i spójności rozwoju sektora energetyki jądrowej koniecznym jest pogodzenie wymogów w zakresie priorytetu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, oczekiwań w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego polegającego na zapewnieniu dostaw energii elektrycznej po racjonalnych kosztach i z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska, konkurencyjności i rozwoju gospodarki, oczekiwań biznesowych inwestorów obiektów energetyki jądrowej, pozyskania i utrzymania akceptacji społecznej dla energetyki jądrowej, ograniczając w najwyższym możliwym stopniu ryzyka w każdym z tych obszarów. Za realizację tego zadania ma odpowiadać nowotworzony podmiot – Agencja Energetyki Jądrowej (AEJ);
  •  założenia projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Jak wskazują projektodawcy, głównym celem projektu ma być stworzenie klarownych i stabilnych ram prawnych obejmujących całokształt procesu inwestycyjnego w zakresie przedsięwzięć związanych z budową w Polsce obiektów energetyki jądrowej, tak aby możliwe było prowadzenie efektywnej działalności w tym zakresie.

Osoby zainteresowane odsyłamy do projektów założeń, które znajdziecie Państwo m.in TUTAJ

Pon., 17 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski