Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Straże gminne i wynagrodzenia pracowników samorządowych – echa zespołu administracji i bezpieczeństwa obywateli KWRiST

Straże gminne i wynagrodzenia pracowników samorządowych – echa zespołu administracji i bezpieczeństwa obywateli KWRiST fotolia.pl

Majowe posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli (ZAPiBO) Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego objęło dwa tematy.

Planowy punkt obrad dotyczył powołania zespołu ds. straży gminnych. Obradujący zgodzili się, że zespół warto stworzyć, jednak po krótkiej dyskusji zdecydowano, że o tym czy będzie to oddzielny zespół (stały lub doraźny) w ramach KWRiST zdecyduje już Komisja na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Początkowo miano bowiem opiniować projekt uchwały KWRiST powołujący oddzielny zespół, ale pojawiły się głosy, że być może lepszym pomysłem jest funkcjonowanie takiej grupy w ramach już istniejącego Zespołu Administracji, skoro i tak tematyka obejmuje bezpieczeństwo i porządek publiczny, a potencjalne projekty aktów prawnych trafiałyby na ZAPiBO.

W wolnych głosach, przedstawiciel Związku Miast Polskich i sekretarz strony samorządowej, Marek Wójcik, podniósł temat wynagrodzeń pracowników samorządowych jako rzecz, o której powinno rozpocząć się dyskusję. Jak wskazał, zmiany prawne oraz podwyżki wynagrodzeń spowodowały negatywne tendencje i skutki w wynagrodzeniach pracowników samorządowych, przede wszystkim spłaszczenie struktury. Na ten sam problem zwrócił uwagę przedstawiciel Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski. Struktura wynagrodzeń jest w tej chwili na tyle zaburzona, że doświadczeni urzędnicy mogą zarabiać w sposób zbliżony lub nawet mniej niż tzw. pracownicy obsługi. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podniósł natomiast kwestie mechanizmu wyznaczania wysokości płac. Tematem tym zdaniem samorządowców powinno zająć się wspólnie MSWiA oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pt., 17 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński