Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Propozycja dodatkowej umiejętności dla zawodów z branży rolno-hodowlanej i ogrodniczej

Propozycja dodatkowej umiejętności dla zawodów z branży rolno-hodowlanej i ogrodniczej fotolia.pl

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z wnioskiem o zaopiniowanie propozycji utworzenia dodatkowej umiejętności zawodowej pt. "Prowadzenie przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami nowoczesnego zarządzania".

Do proponowanej dodatkowej umiejętności zawodowej przypisane zostałyby zawody z branży rolno-hodowlanej (rolnik, pszczelarz, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, technik hodowca koni, technik mechanizacji rolnictwa i agrotechniki, technik pszczelarz, technik rolnik i technik weterynarii) oraz z branży ogrodniczej (ogrodnik, technik ogrodnik i technik architektury krajobrazu).

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że wprowadzenie proponowanej umiejętności jest o tyle ważne, ponieważ wiadomości i umiejętności ekonomiczne są nieodzowne każdemu człowiekowi w życiu prywatnym i zawodowym. Dodatkowo prowadzenie działalności rolniczej w obecnych warunkach gospodarczych wymaga odpowiedniego wykształcenia i zasobu wiedzy. Współczesny rolnik powinien stosować rachunek kosztów w swojej działalności, wiedzieć z jakimi powinnościami podatkowymi może się spotkać, prowadzać działalność rolniczą. Bezwzględnie powinien znać zasady wypełniania dokumentacji zarówno związanej z ubezpieczeniem w KRUS/ZUS, zobowiązaniami podatkowymi, rejestracją działalności rolniczej (ARiMR) i gospodarczej. Rolnik powinien współpracować i korzystać z usług instytucji działających na rzecz rolnictwa. Wydaje się niemożliwe, żeby nie potrafił korzystać ze środków pomocowych zarówno krajowych jak i unijnych. 

Przedmiotowy wniosek zostanie omówiony podczas Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Czw., 12 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka