Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ujednolicenie procedur adopcyjnych

W dotychczasowym stanie prawnym nie był przewidziany jednolity sposób sporządzania wywiadu z osobami, które chcą przysposobić dziecko (wywiad adopcyjny), ani jednolity sposób sporządzania informacji o sytuacji prawnej, rodzinnej i zdrowotnej dziecka (karta dziecka). W konsekwencji ośrodki adopcyjno-opiekuńcze zbierały informacje według własnego uznania ze zróżnicowaną szczegółowością. Sytuację w tym zakresie zmienia ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dokonując ujednolicenia obu wskazanych dokumentów.

Ich treść określi rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie wzoru kwestionariusza wywiadu adopcyjnego oraz wzoru karty dziecka, którego projekt trafił pod obrady Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Wzór kwestionariusza wywiadu adopcyjnego ma na celu ustalenie sytuacji osobistej, zdrowotnej, rodzinnej i materialno – bytowej kandydatów (kandydata) do przysposobienia dziecka. Ponadto wywiad służy określeniu aspiracji życiowych oraz motywacji kandydatów (kandydata) do przysposobienia dziecka. Zadawane pytania dotyczą również tak szczegółowych kwestii jak:

  • zainteresowania i organizacja czasu wolnego przez kandydatów do przysposobienia dziecka;
  • kontakty kandydatów do przysposobienia dziecka ze swoimi rodzinami;
  • czy dalsza rodzina kandydatów do przysposobienia dziecka akceptuje pomysł o przyjęciu dziecka;
  • uznawany przez kandydatów do przysposobienia dziecka system wartości wraz z aspiracjami życiowymi;
  • ocena przez kandydatów do przysposobienia dziecka umiejętności wychowawczych własnych rodziców (sic!).

Podsumowanie wywiadu stanowi opinia i wnioski osoby przeprowadzającej wywiad o kandydatach (kandydacie) do przysposobienia dziecka.

Wzór karty dziecka ma na celu zebranie jak najbardziej pełnych i aktualnych informacji o dziecku, dla którego jest poszukiwana rodzina adopcyjna. W karcie dziecka zawarte są informacje o sytuacji prawnej dziecka, ewentualnych pobytach dziecka w pieczy zastępczej, stanie zdrowia i stopniu rozwoju dziecka oraz aktualnym miejscu pobytu dziecka. Ponadto w karcie dziecka opisana jest krótka historia życia dziecka, zawarte są informacje dotyczące rodzeństwa dziecka oraz jaki jest stosunek dziecka do adopcji. Karta dziecka zawiera również informacje na temat rodziców biologicznych dziecka (imiona i nazwiska, stan zdrowia, środowisko i tryb życia, informacje o kontaktach z dzieckiem).

Wt., 30 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski