Pierwsza ustawa deregulacyjna zredukowała wymagania kwalifikacyjne stawiane osobom wykonującym działalność pilota wycieczek – pozostawiono bowiem jedynie wymóg posiadania wykształcenia średniego, rezygnując z warunku uzyskania i potwierdzenia egzaminem konkretnych kwalifikacji zawodowych. Pociągnęło to za sobą konieczność zmian w przepisach regulujących przepływ pracowników.
Istnienie wymagań związanych bezpośrednio z kwalifikacjami zawodowymi powodowało bowiem konieczność wprowadzenia tzw. środków wyrównawczych (stażu adaptacyjnego i testu umiejętności) dla osób, które nabyły kwalifikacje pilotów wycieczek w innych państwach członkowskich UE. Środki te mają na celu wyrównanie zasadniczych różnic w kształceniu przygotowującym do nabycia konkretnych kwalifikacji zawodowych. Ograniczenie wymagań stawianych kandydatom na pilotów wycieczek do odpowiedniego poziomu wykształcenia uniemożliwia dalsze utrzymywanie środków wyrównawczych.
Projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki uchylającego rozporządzenie w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania działalności pilota wycieczek będzie opiniowany na kwietniowym posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu.