Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak załatwić wniosek o dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym? WSA wyjaśnia

Jak załatwić wniosek o dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym? WSA wyjaśnia fotolia.pl

W jakiej formie prawnej powinien zostać rozstrzygnięty wniosek o dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu? Wyjaśnił to WSA w Krakowie.

Rola dowodu rejestracyjnego

Rejestracja pojazdu następuje w formie decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu postępowania w celu ustalenia okoliczności faktycznych i prawnych, od których ustawa – Prawo o ruchu drogowym (prd) i przepisy wykonawcze do niej uzależniają dokonanie rejestracji pojazdu. Postępowanie w sprawie rejestracji pojazdu kończy się wydaniem decyzji administracyjnej, poprzedzającej czynność materialno–techniczną wydania dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych. Dowód rejestracyjny spełnia zatem podwójną rolę: potwierdza wydanie decyzji administracyjnej o zarejestrowaniu pojazdu oraz jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie zarejestrowanego pojazdu do ruchu. Nie będąc decyzją administracyjną w rozumieniu art. 104 Kpa, jako dokument urzędowy sporządzony w przepisanej formie przez powołane do tego organy administracji publicznej w zakresie ich działania, stanowi jednak potwierdzenie wcześniejszego uzyskania pozytywnej decyzji o rejestracji pojazdu.

Obowiązek zawiadomienia o zmianie stanu faktycznego

Zgodnie z treścią art. 78 ust. 2 pkt 2 prd, właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Na podstawie delegacji zawartej w art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c, d prd wydane zostało rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. Dokonywanie zmian w dowodzie rejestracyjnym regulują przepisy tego rozporządzenia.

Kwestia zawiadamiania o zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym wskazuje, że los dowodu rejestracyjnego, jak również zmiany danych w nim zawartych nie muszą wpływać na byt prawny decyzji o rejestracji pojazdu. Z tej racji zmiana danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, nie objętych decyzją o rejestracji, jest dopuszczalna bez konieczności zmiany decyzji rejestracyjnej. Podkreślić należy, że decyzja administracyjna korzysta z przymiotu ostateczności w warunkach przewidzianych w przepisie art. 16 § 1 Kpa, tam też przewidziano możliwość jej uchylenia bądź zmiany. Przepisy dotyczące procedury administracyjnej nie przewidują dla czynności materialno-technicznej, która nie jest decyzją administracyjną, waloru ostateczności, toteż jej zmiana jest możliwa w każdym czasie.

Zmiana lub odmowa = czynność materialno-techniczna

Wobec powyższego, WSA stwierdził, że dokonanie wpisu, jak i odmowa dokonania zmian w dokumencie rejestracyjnym pojazdu winna być postrzegana jako czynność materialno-techniczna, o której dokonaniu (braku dokonania) należy poinformować stronę poprzez pismo informacyjne.

Wydanie w takiej sytuacji decyzji administracyjnej (czyli, gdy przepisy prawa nie przewidują takiej formy działania) oznacza wydanie jej bez podstawy prawnej i skutkuje stwierdzeniem jej nieważności na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 Kpa.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 02.04.2025 r., sygn. akt III SA/Kr 1288/24, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Niedz., 1 Czrw. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak