Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Rowerowy Maj

Na rzecz lokalnej społeczności: Rowerowy Maj fot.pixabay

Pobity został rekord warszawskich szkół i przedszkoli, które zgłosiły się do akcji Rowerowy Maj. Niemal 180 tysięcy dzieci i nauczycieli z 501 warszawskich placówek bierze w tym roku udział w kampanii promującej ruch i zdrowy tryb życia. To aż 70 proc. stołecznych szkół i przedszkoli.

Zdrowie i aktywność dzieci priorytetem

Do Szkoły Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich na ul. gen. Romana Abrahama uczęszcza dokładnie 744 uczniów. Jak zapewnia Jolanta Kępka, dyrektorka placówki, w akcji Rowerowy Maj biorą udział wszystkie dzieci.

- Rowerowy Maj motywuje dzieci do aktywności. Chętnie biorą one udział w akcji, bo czują się bezpiecznie. Przede wszystkim dlatego, że mogą korzystać z dróg rowerowych i to nie tylko takich, które wiodą przez ulicę, ale również tych specjalnie wybudowanych, odseparowanych od dużego ruchu ulicznego, a przez to bardziej bezpiecznych – powiedziała Jolanta Kępka. – W naszej szkole – która istnieje od 1986 roku – od zawsze zwracamy szczególną uwagę na zdrowy tryb życia. Prowadziliśmy klasy sportowe koszykówki, a obecnie stawiamy na pływanie. Prowadzimy różne profilaktyczne programy żywieniowe, a nasza stołówka żywi aż 600 uczniów. Zdrowie i aktywność dzieci to nasz priorytet, a akcja Rowerowy Maj doskonale się wpisuje w ten program – dodała dyrektorka SP 375.

Rowerowy Maj to kampania społeczna, która zachęca dzieci, młodzież, ale i dorosłych do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu. Inicjatorem kampanii jest Miasto Gdańsk, które jako pierwsze w 2016 roku zorganizowało rowerową akcję w Polsce skierowaną do najmłodszych. Aktywne dojazdy do szkoły zwiększają poczucie sprawczości u dzieci, przy okazji utrwalając zdrowe nawyki. Dodatkowo, pokonanie porannej drogi do szkoły rowerem, zwiększa skupienie na zajęciach. Na najbardziej aktywnych uczestników czekają nagrody, zarówno indywidualne, jak i grupowe.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Uczestnicy akcji Rowerowy Maj we wszystkie weekendy – aż do 16 czerwca – będą mogli skorzystać z serwisu rowerowego. W wybranych placówkach, w godzinach 10:00-18:00, można będzie zrobić przegląd i drobne naprawy. Warunek? Okazanie dzienniczka rowerowego otrzymanego w szkole lub przedszkolu.

Oprócz tego stołeczny ZDM uruchomił zapisy na warsztaty doszkalające jazdę na rowerze. Podczas nich uczestnicy będą mogli podnosić umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów.

Więcej informacji na profilu: fb.com/RowerowyMajWarszawa

Piknik Bródnowski już w czerwcu

Tegoroczny Rowerowy Maj zostanie uroczyście podsumowany podczas pikniku, który zaplanowany został na niedzielę 16 czerwca. Wydarzenie odbędzie się na Targówku, w Parku Bródnowskim. To świetna okazja do integracji miłośników aktywności, dlatego organizator – stołeczny Zarząd Dróg Miejskich – zachęca do przyjazdu na piknik na ulubionym sprzęcie – rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce. Na uczestników czekać będzie moc atrakcji – konkursy, zajęcia sportowe i występy artystyczne.

Źródło: UM Warszawa

Czw., 16 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska