Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dworzec Gdańsk Wrzeszcz otwarty dla pasażerów

Dworzec Gdańsk Wrzeszcz otwarty dla pasażerów fotolia.pl

Dworzec – Gdańsk Wrzeszcz – oddano do użytkowania pasażerom. Budynek po gruntownej przebudowie jest teraz nowoczesny, proekologiczny, bezpieczny i w pełni dostępny. Inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Budynek dworca Gdańsk Wrzeszcz po przebudowie prezentuje się bardzo nowocześnie. To industrialna bryła wykonana w większości ze stali i szkła. Nowoczesną bryłę dworca podkreśla również nocna iluminacja.

Ciekawostką jest zielony dach, który zbudowano z gotowych mat wegetacyjnych, na których rosną zioła, mchy czy rozchodniki. W okresach bez opadów rośliny będą podlewane wodą z podziemnych zbiorników retencyjnych, gdzie będzie gromadzona deszczówka. Na dachu budynku zamontowano również 28 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Dworzec wyposażono także w energooszczędne oświetlenie, pompy ciepła. Dzięki przebudowie i nowoczesnym rozwiązaniom jest więc bardziej ekologiczny.

Dzięki przebudowie dworzec Gdańsk Wrzeszcz stał się również przyjazny osobom z niepełnosprawnościami i bardziej bezpieczny.

Dworzec był realizowany w projekcie pn. „Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 9 na odcinku Warszawa Wschodnia - Gdynia Główna Osobowa”. Koszt całkowity realizacji projektu wynosi prawie 253 mln zł, z czego dofinansowanie środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko to kwota ponad 173 mln zł. Zakres projektu obejmuje budowę lub przebudowę 10 dworców na obszarze województwa pomorskiego.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Czw., 30 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska