Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przewozy kolejowe a powiaty - analiza UTK

Przewozy kolejowe a powiaty - analiza UTK fotolia.pl

Urząd Transportu Kolejowego zbadał, jak wyglądał ruch pasażerski na poziomie powiatów w 2022 r. Największa liczba pasażerów w stosunku do liczby mieszkańców jest w Sopocie, Gdyni, Skierniewicach i powiecie grodziskim. W 43 powiatach pasażerowie nie mają za to w ogóle dostępu do stacji.

Urząd Transportu Kolejowego przyjrzał się dostępowi pasażerów do kolei w powiatach, wykorzystując wskaźnik wymiany pasażerskiej na stacjach powiatu w stosunku do liczby mieszkańców. Według tego wskaźnika najlepiej wypadł Sopot (miasto na prawach powiatu – członek Związku Powiatów Polskich), w którym w 2022 r. mieszkało 32,7 tysiąca mieszkańców. W Sopocie wartość wskaźnika wyniosła 391 wsiadań/wysiadań przypadających na jednego mieszkańca. Oznacza to, że przy założeniu, że w Sopocie jedynymi podróżującymi koleją byli mieszkańcy tego miasta, każdy z nich  podróżował koleją niemal 400 razy w roku. To wynik znacznie wyższy od ubiegłorocznego, który nieco przekroczył 233 i również był najlepszym wynikiem w kraju. Jednak w tym przypadku duże znaczenie ma turystyka i położenie Sopotu między dwoma dużymi miastami.

Poza Sopotem jeszcze 3 powiaty osiągnęły wskaźnik powyżej 100. Są to Gdynia z wynikiem 138,2 (w 2021 r. było to 92,3), następnie Skierniewice, gdzie na jednego mieszkańca przypada 106,9 podróży koleją rocznie (rok wcześniej było to 73,9). Najlepszą czwórkę zamyka powiat grodziski, który osiągnął wynik podobny do skierniewickiego – 104,6 (wzrost o ponad 19 punktów w ciągu roku).

Od poprzedniej analizy UTK nie zmieniła się sytuacja związana z dostępnością kolei w powiatach. Nadal w 43 z 380 powiatów pociągi się nie zatrzymywały. Oznacza to, że na terenie 11% powiatów nie ma ani jednej czynnej stacji kolejowej. Tym samym blisko 2,3 mln mieszkańców Polski nie może skorzystać z przejazdów pociągami na obszarze powiatu, w którym mieszka. W najlepszej sytuacji pod względem dostępności do stacji na terenie powiatu znajduje się województwo lubuskie, gdzie w każdym powiecie jest co najmniej jedna stacja kolejowa.

Pełny raport znajduje się na stronie Urzędu Transportu Kolejowego - utk.gov.pl

Opracowano na podstawie komunikatu Urzędu Transportu Kolejowego.

Śr., 8 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński