Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europejski Tydzień Mobilności

Europejski Tydzień Mobilności fotolia.pl

Jak informuje Portal Funduszy Europejskich od 16 do 22 września będziemy praktykować już wieloletnią europejską tradycję - wybieramy ekologiczne środki transportu, samochody zostawiamy w garażach, przesiadamy się do komunikacji miejskiej. Zwłaszcza, że ta w przyszły piątek będzie w wielu miastach bezpłatna.

Wrocławianie na pewno wybiorą komunikację miejską. Skąd ta pewność? Od kiedy osiedle Nowy Dwór z centrum połączyła nowa trasa autobusowo-tramwajowa, a kierowcy mogą zostawić samochody na parkingu „P&R” przy pętli „Nowy Dwór”, jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Przy tej inwestycji mocno pomagały Fundusze Europejskie. Ponad 182,2 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) było znaczącym wsparciem dla Wrocławia.

A inni? Inwestycje, które wspomagają rozwój komunikacji miejskiej i czynią ją wygodnym oraz bezpiecznym środkiem transportu, znajdziemy w całej Polsce. Toruń, Gdańsk czy Sosnowiec to tylko kilka przykładów projektów, które – przy udziale funduszy unijnych z POIiŚ – ułatwiły podróże tysiącom pasażerów.

W POIiŚ na rozwój niskoemisyjnego transportu w miastach przeznaczono 10,5 mld zł. Oznacza to blisko 100 projektów, których efekty widać na obszarze całego kraju. Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 kontynuuje ten trend. Na budowę efektywnego i odpornego systemu transportowego w miastach o jak najniższym negatywnym wpływie na środowisko naturalne przeznaczono około 9 mld zł.

Każdy z nas może sprawdzić, czy jego miasto przyłączyło się do europejskiej akcji Europejski Tydzień Mobilności: mobilityweek.eu. Jeśli nie – celebruj ten dzień sam, z rodziną lub przyjaciółmi. Spacer lub przejażdżka rowerem to zawsze dobry pomysł – i dla zdrowia, i dla ochrony środowiska!

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

Pt., 15 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła