Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rusza budowa kolejnego odcinka trasy Via Carpatia

Rusza budowa kolejnego odcinka trasy Via Carpatia fotolia.pl

Rozpoczęła się budowa ponad 11-km odcinka drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik województwie podkarpackim. Z nowej drogi kierowcy skorzystają we wrześniu 2026 r.

W ramach inwestycji powstanie 11,6 km odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi. Wybudowany zostanie węzeł Żarnowa-Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R w Strzyżowie. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz osiem estakad, w tym największa o długości ok. 1,1 km na ok. 80 m filarach. Zaplanowano ponadto budowę pięciu wiaduktów i czterech przejść dla zwierząt. Droga zostanie wyposażona w urządzenia brd oraz ochrony środowiska. Przebudowane zostaną także drogi poprzeczne, infrastruktura techniczna oraz urządzenia melioracyjne.

Budowa S19 między Babicą a Domaradzem podzielona jest na dwa odcinki realizacyjne: Babica – Jawornik oraz Jawornik – Domaradz.

Na czas budowy pierwszego odcinka, w Jaworniku powstanie tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19. Docelowo, po wybudowaniu drugiego odcinka S19, trasa ta nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku, a w śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca m.in. służbom ratowniczym jako wjazd awaryjny na S19.

Droga ekspresowa S19 na odcinku Babica – Jawornik przebiega przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym na ich dnie ciekami wodnymi. Dlatego w trakcie prowadzonego na etapie koncepcji programowej rozpoznania geologicznej budowy podłoża wykonano rozległe badania geofizyczne, wiercenia i sondowania oraz prowadzono monitoring osuwisk.

W pierwszej kolejności na placu budowy zostanie przeprowadzone rozpoznanie saperskie terenu, inwentaryzacja i wytyczenie geodezyjne. Wybudowane zostaną drogi technologiczne i zaplecze wykonawcy. Rozpocznie się odhumusowanie terenu i prace archeologiczne. Ruszy też budowa fundamentów pod podpory mostów i usuwanie kolizji z sieciami gazowymi, elektrycznymi i teletechnicznymi.

S19 w woj. podkarpackim

Biegnąca przez Podkarpacie S19 będzie miała docelowo długość ok. 169 km, z czego:     

  • 81,8 km oddano już do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe);
  • 72,9 km jest w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe – Babica, Babica – Jawornik, Krosno – Miejsce Piastowe oraz w systemie Projektuj i buduj: Domaradz – Krosno, Miejsce Piastowe – Dukla, Dukla – Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Północ – Jasionka);
  • 11,6 km jest w przygotowaniu (na etapie przetargu odcinki: Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz).

Źródło: MI

Śr., 6 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska