Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Regulacja stanu prawnego niektórych dróg. Ustawa Prezydenta trafiła do Sejmu

Regulacja stanu prawnego niektórych dróg. Ustawa Prezydenta trafiła do Sejmu fotolia.pl

15 maja 2023 r. Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych.

Proponowana ustawa ma na celu ułatwienie nabywania przez gminy własności nieruchomości pozostających w ich władaniu w dniu wejścia w życie ustawy od co najmniej 20 lat i zajętych pod drogi, które nie zostały zaliczone do kategorii dróg publicznych a są drogami ogólnodostępnymi, o utwardzonej powierzchni, po których odbywa się ruch pojazdów i pieszych, przeznaczone do korzystania przez nieokreśloną liczbę użytkowników, stanowiące uzupełnienie sieci dróg służących miejscowym potrzebom, funkcjonalnie zbliżone do dróg publicznych i połączone z drogami publicznymi.

Zamiarem projektodawcy jest stworzenie narzędzia prawnego umożliwiającego rozwiązanie szeregu problemów występujących w codziennej praktyce administracyjnej. Proponowane rozwiązania dotyczące ułatwień w nabywaniu przez gminy własności nieruchomości mają co do zasady charakter fakultatywny, co oznacza, że to gmina będzie decydowała czy chce z nich skorzystać i nabyć daną nieruchomość czy też nie.

W myśl projektowanej ustawy nabycie nieruchomości na własność gminy ma następować na wniosek wójta złożony w terminie do dnia 31 grudnia 2035 r., na podstawie decyzji o nabyciu nieruchomości wydawanej przez starostę wykonującego zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.

Z treścią projektu ustawy można zapoznać się tutaj 

Czw., 18 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak