Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odpłatne umieszczanie przez samorząd reklam na biletach parkingowych. RIO wyjaśnia

Odpłatne umieszczanie przez samorząd reklam na biletach parkingowych. RIO wyjaśnia fotolia.pl

Czy w ramach wykonywania obowiązków zarządu dróg dotyczących strefy płatnego parkowania, Zarząd Dróg jako jednostka budżetowa miasta na prawach powiatu jest uprawniony do odpłatnego umieszczania na odwrotach biletów parkingowych drukowanych w parkomatach reklam produktów, usług lub podmiotów niezwiązanych z realizowanymi przez siebie zadaniami bądź innymi zadaniami realizowanymi przez miasto? Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi jest to niedopuszczalne.

Izba zwróciła uwagę, że świadczenie przez samorząd takich usług jest działalnością gospodarczą. Prowadzenie działalności gospodarczej należy uznać za niedozwoloną zarówno na gruncie ustawy o samorządzie powiatowym, jak też ustawy o samorządzie gminnym.

W konsekwencji RIO uznała, że Zarząd Dróg jako samorządowa jednostka budżetowa, nie jest uprawniony do odpłatnego umieszczania na odwrotach biletów parkingowych ww. reklam. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym powiat nie może prowadzić działalności gospodarczej wykraczającej poza zadania o charakterze użyteczności publicznej. Odpłatne umieszczanie reklam na biletach nie mieści się w ustawowych zadaniach miasta na prawach powiatu, jak również nie służy zaspokajaniu gospodarczych potrzeb wspólnoty samorządowej. Działalność taka służyłaby w istocie zaspokajaniu potrzeb gospodarczych przedsiębiorców – reklamodawców.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi z 07.11.2022 r.

Źródło: bip.lodz.rio.gov.pl 

Czw., 8 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak