Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłaty za zajęcie pasa drogowego

Opłaty za zajęcie pasa drogowego fotolia.pl

WSA w Gdańsku: Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie jest uprawniony do różnicowania stawek opłat za zajęcia pasa drogowego według kryterium, które nie zostało przewidziane w ustawie.

Sąd orzekający w sprawie wskazał, że art. 40 ust. 9 ustawy o drogach publicznych ma charakter wyczerpujący. W § 2 ust. 9 pkt 2, 3 i badanej przez sąd uchwały rady gminy mowa była o niestosowaniu stawek ustalonych wcześniejszymi jej postanowieniami – w przypadkach umieszczenia w pasie drogowym reklamy zawierającej informacje o gminie, powiecie lub województwie w postaci planów, tablic, plansz itp., oraz tablic i plansz propagujących bezpieczeństwo ruchu drogowego (pkt 2), zajęcia pasa drogowego na cele związane z: obchodami uroczystości patriotyczno-religijnych oraz masowe imprezy na rzecz mieszkańców( pkt 3), zajęcia pasa drogowego na cele związane z: obchodami uroczystości patriotyczno-religijnych oraz masowe imprezy na rzecz mieszkańców (pkt 4).

W ocenie Sądu, poprzez wskazane zapisy rada gminy wprowadziła i zastosowała nieprzewidziane w ustawie dodatkowe kryteria ustalania stawek opłat za zajęcie pasa drogowego - kryterium różnicujące wysokość opłat w zależności od treści reklamy (tablicy, planszy) umieszczonej w pasie drogowym oraz kryterium rodzaju aktywności - imprezy lub uroczystości zorganizowanej i prowadzonej w obrębie pasa drogowego.

Wyrok WSA w Gdańsku z 27 października 2022 r. sygn. III SA/Gd 367/22. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 16 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel