Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zwiększenie uprawnień straży gminnej - projekt nowelizacji

Zwiększenie uprawnień straży gminnej - projekt nowelizacji fotolia.pl

W ramach prac KWRiST do zaopiniowania wpłynął projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Proponowana nowelizacja przewiduje rozszerzenie uprawnień straży gminnej. Celem projektu są zmiany, które umożliwią straży gminnej skuteczne przeciwdziałanie nasilającego się zjawisku korzystania z pasa ruchu dla autobusów przez pojazdy nieuprawnione.

Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym nie dają strażom gminnym prawa do zatrzymywania się i kontrolowania pojazdów poruszających się po pasie ruchu dla autobusów, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie braku uprawnień do poruszania się po takim pasie. Jest to poważnym utrudnieniem w realizacji polityki miejskiej, która ma na celu ograniczenie hałasu, czy zanieczyszczenia środowiska. Obecnie tylko Policja ma uprawnienia do przedmiotowej kontroli.

Strażnicy zyskają więc możliwość kontroli kierującego pojazdem nieuprawnionym do poruszania się po wyznaczonym przez zarządcę drogi pasie ruchu dla autobusów określonym odpowiednim znakiem drogowym. Będą także na podstawie rozszerzenia przepisów o danych osobowych upoważnieni do wykorzystania obrazu zdarzeń zarejestrowanych przy użyciu środków technicznych w celu stwierdzenia wykroczenia popełnionego przez kierującego pojazdem nieuprawnionym do poruszania się po pasie ruchu dla autobusów.

Z projektem można zapoznać się klikając w link: 9-020-1095-2022.pdf (sejm.gov.pl)

Pt., 9 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka