Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla dostępna dla kierowców

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla dostępna dla kierowców fotolia.pl

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury od 7 listopada 2022 r. kierowcy mogą już korzystać z ponad 14-kilometrowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40. Nowy odcinek trasy stanowi kontynuację oddanej do użytkowania w 2010 r. południowej obwodnicy tego miasta. Obwodnica zlokalizowana jest na terenie województwa opolskiego i śląskiego, na terenie gmin Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec.

W ramach inwestycji powstało 18 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Przebudowana została infrastruktura techniczna, w tym sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne. Ważnym elementem tej inwestycji są urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica umożliwi skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi zlokalizowanymi w sąsiedztwie DK40 oraz w całym woj. opolskim, dzięki czemu pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy regionu.

Wartość inwestycji opiewa na kwotę blisko 221 mln zł. Część wydatków z tym związanych zostało dofinansowane ze środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wykonawcą robót było konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag.

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla to jedna z trzech nowych obwodnic na drogach krajowych w woj. opolskim. Na etapie realizacji w systemie Projektuj i buduj są jeszcze dwie obwodnice: Olesna w ciągu S11 i Praszki w ciągu DK45. Ich udostępnienie do ruchu zaplanowano wiosną przyszłego roku.

Źródło: MI

Czw., 10 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła