Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie

Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie fot. GDDKiA

Walec drogowy, słupy milowe, graniczniki, znaki drogowe, mapy - to eksponaty, będące świadectwem historii drogownictwa. Te, i wiele innych, można obejrzeć w Izbie Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie. Zwiedzanie jest nieodpłatne, a sezon urlopowy idealny na odwiedziny.

W zbiorach Izby jest blisko 350 eksponatów. Są to różnego rodzaju pamiątki związane z drogownictwem, takie jak walec konny, zbiór kamieni milowych, drogowskazy kamienne i ramienne, znaki drogowe, urządzenia drogowe (pachołki, poręcze, słupki informacyjne), sprzęt drobny roboczy, dokumentacje, sprzęt laboratoryjny i drogowy, odznaczenia, a nawet mundur dróżnika.

Początek Izbie Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie dał słup milowy w formie obelisku. Znaleziony na poboczu remontowanej drogi i ocalony przed zniszczeniem w 1979 roku przez ówczesnego kierownika Obwodu Drogowego w Skwierzynie Stanisława Brzezińskiego. Pan Stanisław już wtedy - nie mając do końca świadomości, co znalazł - uznał obelisk za cenny. Szukając informacji o jego pochodzeniu, przeznaczeniu i historii rozbudził w sobie pasję pozyskiwania i ratowania świadectw historii drogownictwa.

W niedługim czasie zgromadził tak wiele pamiątek, że w 1980 roku jego staraniem na terenie Obwodu Drogowego stworzono Izbę Pamięci Drogownictwa. Zbiory są prezentowane zainteresowanym do dziś. Można je oglądać zarówno jako ekspozycję zewnętrzną, jak i w pomieszczeniach Izby, znajdującej się w budynku Obwodu. Pan Stanisław, pomimo że jest już na emeryturze, wciąż opiekuje się Izbą i pozyskuje nowe eksponaty do zbiorów.

Zgromadzone w Izbie Pamięci eksponaty są dostępne dla zwiedzających we wtorki i środy od godziny 8 do 13 oraz w czwartki od godziny 8 do 11. Istnieje również możliwość umówienie się w innych godzinach, po wcześniejszym umówieniu się z opiekunem Izby, dostępnym pod numerem telefonu 601 965 478.

Izba mieści się w Skwierzynie na terenie Obwodu Drogowego GDDKiA - ul. Gorzowska 17a.

Oprócz eksponatów zgromadzonych w Izbie Pamięci, wiele zabytków można spotkać również przy drogach krajowych. To słupy milowe, półmilowe, graniczniki czy przepusty kamienne. Kierowcy wciąż jeżdżą po zabytkowej nawierzchni z kostki kamiennej na DK22 w Strzelcach Krajeńskich i korzystają z oddanego do ruchu na początku XX w. mostu kratownicowego nad Odrą w Krośnie Odrzańskim w ciągu DK29. Znajdują się one również pod opieką GDDKiA.

Źródło: GDDKiA

Śr., 3 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś