Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej rozpoczął działalność

Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej rozpoczął działalność fotolia.pl

Na lotnisku w Przasnyszu otwarto Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej. Prowadzone będą tam badania nad bezzałogowymi statkami powietrznymi i technologiami radarowymi.

Łącznie utworzonych zostało 9 laboratoriów i warsztatów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Koszt inwestycji wynosi 33 mln zł, w tym 24 mln zł to aparatura badawcza.

Pracownie i warsztaty będą wykorzystywane do wytwarzania, testowania i serwisowania dronów. Powstało również centrum obliczeniowe i system monitorowania przestrzeni powietrznej w oparciu o radary pasywne. Dzięki temu Przasnysz jest pierwszym na świecie miastem, którego przestrzeń powietrzna jest monitorowania za pomocą tej technologii.

Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej będzie jednym z pierwszych ośrodków testowych przeznaczonych do technologii bezzałogowych, które utworzą sieć poligonów technologii autonomicznych.

Budowa laboratorium jest jednym z elementów projektu „Terenowy poligon badawczo-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim”, realizowanego przez Politechnikę Warszawską na terenie lotniska w Przasnyszu. Projekt jest współfinansowany ze środków z Unii Europejskiej, a jego celem jest wzmocnienie aktywności badawczo-rozwojowej uczelni oraz wzrost komercjalizacji wyników badań.

Źródło: MI

Śr., 18 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska