Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

e-TOLL ruszyła rejestracja

e-TOLL ruszyła rejestracja fotolia.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Na jej podstawie z polskich autostrad znikną bramki.

Projekt ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Zasadniczym jego celem jest zmiana zasad poboru opłat za korzystanie dróg ekspresowych i autostrad. System viaTOLL zostanie zastąpiony systemem e-TOLL. Nowy system będzie zintegrowany z Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.

System e-TOLL będzie systemem całkowicie elektronicznym. Utworzenie konta, wykonywanie płatności będzie możliwe za pomocą dedykowanej strony internetowej: etoll.gov.pl. Użytkownik znajdzie na niej informacje dot. np.:

  • zasadach przejścia z viaTOLL do e-TOLL;
  • wysokości stawek;
  • kategoriach pojazdów;
  • sieci dróg płatnych.

Ze strony eTOLL można korzystać już teraz. W systemie można zarejestrować się za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Ministerstwo zapowiada, że w przyszłości będzie także można skorzystać z rejestracji:

  • stacjonarnej w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL;
  • za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych.

Dodatkowe informacje o nowym systemie można będzie uzyskać pod aresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Uruchomione zostały także numery telefonów:

  • 800 101 101 – numer bezpłatny, dedykowany użytkownikom telefonów stacjonarnych w Polsce;
  • +48 22 521 10 10 – numer płatny, dedykowany użytkownikom telefonów komórkowych oraz użytkownikom zagranicznym.

Informacje na infoliniach udzielane są w językach polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Uruchomienie rejestracji w systemie e-TOLL skomentowała wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska: „System e-TOLL to zarówno dla administracji jak i dla jego użytkowników duże wyzwanie i rewolucyjna zmiana. Jest to duży krok w kierunku cyfrowej transformacji w obszarze transportu drogowego. Wdrażane przez nas rozwiązania to przede wszystkim oferta nowoczesnych i intuicyjnych narzędzi do wnoszenia opłaty za przejazdy po płatnych drogach, które będą ułatwieniem dla użytkowników”.

Od 1 grudnia 2021 r. zniknął bramki i szlabany przed autostradą A2 na odcinku Konin-Stryków i autostradą A4 na odcinku Bielany Wrocławskie – Sośnica.

Śr., 2 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Jakub Dorosz-Kruczyński