Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstaną nowe obwodnice w województwie kujawsko-pomorskim

Powstaną nowe obwodnice w województwie kujawsko-pomorskim fotolia.pl

Rozpoczynają się prace nad dokumentacją projektową dla obwodnic Strzelna, Kruszwicy i Brześcia Kujawskiego. Realizacja inwestycji o łącznej długości ok. 15 km jest planowana w systemie Projektuj i buduj w latach 2025-2029. Obwodnice trzech miast w województwie kujawsko-pomorskim powstaną w ciągu dróg krajowych nr 12, 15 i 62 w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

- Inwestujemy w bezpieczne i komfortowe drogi w całej Polsce. Budowa nowych obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim to szansa na nowe miejsca pracy i rozwój gospodarczy regionu. Dzięki tym inwestycjom kierowcy bezpiecznie i komfortowo ominą centra kolejnych miejscowości - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Obwodnica Kruszwicy

Szacunkowa długość obwodnicy to około 7 km. Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 62. Jest to ruch prowadzący ze strony autostrady A1 i Włocławka. DK62 jest istotna dla układu komunikacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego. Rozprowadza ruch na osi wschód-zachód pomiędzy autostradą A1 i Włocławkiem a korytarzami dróg krajowych nr 15 i 25. Inwestycja pozwoli na uspokojenie ruchu w centrum miasta.

Obwodnica Brześcia Kujawskiego

Szacunkowa długość obwodnicy to około 9 km. Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu DK62. Jest to ruch prowadzący ze strony autostrady A1 i Włocławka. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego
i regionalnego, szczególnie związanego ze strefą ekonomiczną, która posiada liczne tereny w okolicy miejscowości.

Obwodnica Strzelna

Szacunkowa długość obwodnicy to około 8,5 km. Inwestycja umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście. W Strzelnie krzyżują się drogi krajowe nr 15, 25 oraz 62. DK15 i DK25 prowadzą od strony północnej z Torunia i Bydgoszczy, dalej na południe do korytarzy drogi ekspresowej S5 oraz autostrady A2. Ponadto od strony wschodniej ruch do Strzelna doprowadza DK62, biegnąca od Włocławka i autostrady A1.

Program budowy 100 obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim

W ramach programu obwodnicowego w województwie kujawsko-pomorskim powstanie łącznie 6 obwodnic:

  • Brześcia Kujawskiego w ciągu drogi krajowej nr 62,
  • Kowalewa Pomorskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
  • Kruszwicy w ciągu drogi krajowej nr 62,
  • Lipna w ciągu drogi krajowej nr 67,
  • Strzelna w ciągu drogi krajowej nr 15/25,
  • Nowej Wsi Wielkiej w ciągu drogi krajowej nr 25.

Źródło: MI

Śr., 12 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska