Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Smak na czterech kołach

Smak na czterech kołach fotolia.pl

Musimy jeszcze trochę poczekać na wizytę w restauracji. Możemy jednak korzystać z szerokiej oferty dań na wynos. Takie serwują m.in. food trucki, czyli restauracje na kółkach. Centralna Ewidencja Pojazdów (CEP) sprawdziła, gdzie w Polsce zarejestrowano ich najwięcej.

Pojazdy „o przeznaczeniu na bar lub sklep” – tak w bazie CEP, oznaczone są coraz bardziej popularne food trucki. W Polsce zarejestrowanych jest prawie cztery tysiące pojazdów tego typu. To samochody, przyczepy lekkie i przyczepy specjalne.

Smak na czterech kołach

Potrawy serwowane z samochodów w ostatnich latach zyskały na popularności. I choć to jedzenie „na szybko”, często daleko mu do fast foodów. Oferta food trucków jest bardzo bogata, a mobilni kucharze prześcigają się w pomysłach na zróżnicowane menu. Można zjeść smacznie, zdrowo i oryginalnie.

Najstarszy spośród czterech tysięcy zarejestrowanych w CEP samochód serwujący jedzenie pochodzi z 1952 roku, to GAZ 51. Natomiast średni wiek polskich food trucków wynosi 21 lat.

Najpopularniejsze marki to Fiat Ducato, Renault Master i Peugeot Boxer. Średni przebieg food trucków wynosi 244 285 km, a największy (marka BERKOF) - 1 025 355.

W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano w sumie 292 food trucki. Wśród nich są samochody, ale także przyczepy przeznaczone na sklep lub bar. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2020 roku zarejestrowano 211 tego rodzaju pojazdów, a w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku – 227.

Co ciekawe, miesiącem, w którym w ubiegłych latach rejestrowano najwięcej food trucków jest czerwiec. W czerwcu 2019 r. – 127 pojazdów, w 2020 r. – 128. W tym roku już w marcu - zarejestrowano ich 150.

Gastro trasa

Wśród zarejestrowanych w tym roku samochodów serwujących jedzenie królują dwie marki: Fiat oraz Renault. Wśród przyczep lekkich, w których kupimy coś na ząb – marka Foodywheel, a wśród przyczep specjalnych, zamienionych w „jadłodajnię” – marka Niewiadów.

W których województwach zarejestrowano w tym roku najwięcej mobilnych restauracji? Oto wyniki z podziałem na rodzaj pojazdu:

Województwo mazowieckie – 57
przyczepa lekka – 5
przyczepa specjalna – 45
samochód – 7

Województwo wielkopolskie – 42
przyczepa lekka – 5
przyczepa specjalna – 27
samochód – 10

Województwo dolnośląskie – 38
przyczepa lekka – 9
przyczepa specjalna – 9
samochód - 20

Źródło: mc.gov.pl

Śr., 21 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska