Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Marzec w CEPiK-u. Czyli jakie pojazdy rejestrują Polacy

Marzec w CEPiK-u. Czyli jakie pojazdy rejestrują Polacy fotolia.pl

W marcu w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) przybyło dokładnie 188 058 pojazdów. Najwięcej - samochodów osobowych (131 768).

Wiosna na polskich drogach

Wśród najpopularniejszych „osobowych” marek znalazły się Volkswagen (11 954), Toyota (10837) i Opel (10 090). Kolejne miejsca należą do Forda i Audi.

Najstarszy zarejestrowany w marcu Volkswagen ma 63 lata (rocznik 1958). Najstarsza Toyota – 44 (rocznik 1977). Najstarszy Opel to Kadett z 1968 r.

Na drugim miejscu wśród marcowych rejestracji plasują się samochody ciężarowe. Przybyło ich 17 525. Kolejne, trzecie miejsce, należy już do popularnych wiosną motocykli - 9449.

W marcu zarejestrowano 47 362 nowe samochody, czyli wyprodukowane w tym roku. Wśród nich najpopularniejsze marki to Skoda (4377), Toyota (3998) i Volkswagen (2915).

Wśród rejestrowanych pojazdów znajdują się i takie, które zdecydowanie zwiastują nadchodzące ciepłe dni. W marcu zarejestrowano 147 food trucków - to znacznie więcej niż w styczniu (65) i lutym (73) tego roku. Nic dziwnego. Choć niektóre food trucki z sukcesem działają również zimą, to wraz z nadejściem wiosny na ulicach jest ich coraz więcej.

Jakie jeszcze pojazdy zyskują popularność na wiosnę? Oczywiście – jednoślady! W marcu trafiło do bazy CEPiK 9449 motocykli i 1837 motorowerów. To ponad dwa razy więcej niż miesiąc wcześniej! W lutym było to 4251 motocykli i 869 motorowerów.

Wiosnę w CEPiK-u odnaleźć można również w nazwie jednej z marek. Spring – to po angielsku wiosna. W marcu polscy kierowcy zarejestrowali 42 Dacie Spring! To samochód na napęd elektryczny.

Oznaką nadchodzącego lata mogą być za to kampery i przyczepy kempingowe. Tych zarejestrowano w marcu 1363, w tym 911 przyczep i 452 kamperów.

Marcowe perełki

Wiosna to także porządki. Zarejestrowane w marcu… pojazdy do oczyszczania oraz konserwacji dróg i nie tylko! Oto wyniki poszukiwań:

  • 54 pługi i pługopiaskarki, czyli samochody do zimowego utrzymania dróg,
  • 8 zamiatarek,
  • 3 polewaczko-zmywarki,
  • 15 pojazdów do oczyszczania dróg,
  • 23 samochody do czyszczenia kanalizacji,
  • 129 aut do wywozu śmieci,
  • 2 pojazdy służące do utylizacji.

Jakie jeszcze ciekawostki znalazły się w marcu w CEPiK-u? Zarejestrowano trzy samochody osobowe do nauki jazdy i pięć garderób i charakteryzatorni. 

A jak sprawa ma się z autobusami? W marcu zarejestrowano ich 334. W tym 105 międzymiastowych, jeden szkolny i 64 turystycznych.  

Dla kogo jest CEPiK?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to prawdziwa kopalnia informacji o tym, co i kto jeździ po polskich drogach. Dzięki niej powstało też wiele przydatnych e-usług, takich jak Historia Pojazdu czy Bezpieczny autobus. A to nie wszystkie.

– Dzięki CEPiK-owi polscy kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu, dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie, a także prawa jazdy. – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dane z tych dokumentów, czyli mPojazd i mPrawo Jazdy, znajdą w naszej aplikacji mObywatel. Każdy kierowca powinien ją mieć – dodaje.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel na gov.pl/mobywatel 

Szerokiej drogi!

Źródło: MC

Pt., 9 Kw. 2021 1 Komentarz Dodane przez: Artur Duda

Komentarze

Urzędnik
+2 # Urzędnik 2021-04-16 05:14
System cepik ciągle się zawiesza..ciągl e trzeba restartować system...nie wiem czy to jest wina cepiku czy sprzętu na którym pracujemy...nie są się pracować!! Klienci od nas wymagają szybkiego załatwienia sprawy..a tu się nie da... komputer co chwilę się zawiesza,!!
| | |