Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Środki z rezerwy subwencji ogólnej w 2020 roku przyznane

Środki z rezerwy subwencji ogólnej w 2020 roku przyznane .

Jednostki samorządu terytorialnego otrzymały od Ministra Finansów informację o przyznaniu dofinansowania na realizację zadań drogowych ze środków rezerwy subwencji ogólnej w 2020 roku. Dofinansowanie otrzyma 110 podmiotów, a w ramach rezerwy subwencji ogólnej przekazanych zostanie 336 mln zł.

Dofinansowanie otrzymają podmioty, które w ramach tegorocznego naboru złożyły wnioski spełniające wymagania formalne i kryteria uzgodnione wspólnie przez stronę rządową i samorządową.

W 2020 roku środki trafiły do jednostek samorządu terytorialnego, w tym:

  • 13 województw na kwotę 65,7 mln zł,
  • 63 powiaty na kwotę 82,9 mln zł,
  • 33 miasta na prawach powiatu na kwotę 162,4 mln zł,
  • utrzymanie rzecznych przepraw promowych w Świnoujściu na kwotę 25 mln zł.

Jak podkreślał Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, rezerwa subwencji ogólnej jest kolejnym wsparciem, obok Funduszu Dróg Samorządowych, z którego rząd w ciągu 10 lat na inwestycje na drogach lokalnych przeznaczymy 36 mld zł, źródłem wsparcia samorządów.

Rezerwa subwencji ogólnej funkcjonuje od 1999 r. Jest tworzona co roku w budżecie państwa na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jej środki dzielone są według kryteriów uzgodnionych wspólnie przez stronę rządową i samorządową. Dysponentem środków jest minister właściwy do spraw finansów publicznych, działający w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, po zasięgnięciu opinii reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego.

Ze środków dofinansowanie przeznaczane jest na:

  • inwestycje na drogach publicznych powiatowych i wojewódzkich oraz na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych w granicach miast na prawach powiatu,
  • utrzymanie rzecznych przepraw promowych o średnim natężeniu ruchu w skali roku powyżej 2000 pojazdów na dobę, wskazanych przez ministra właściwego do spraw transportu - w kwocie nie mniejszej niż w roku bazowym,
  • remonty, utrzymanie, ochronę i zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi w granicach miast na prawach powiatu.

Lista samorządów, które otrzymały dofinansowanie dostępna jest tutaj.

Źródło: MI

Czw., 18 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska