Powszechnie znana jest instytucja taniej bandery – zjawisko rejestrowania statków pod banderą niezwiązaną z armatorem, głównie ze względu na różnice wynikające z prawa podatkowego lub rejestrowego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że analogiczne zjawisko incydentalnie występuje w odniesieniu do rejestracji pojazdów. Jednym z państw „taniej tablicy” jest Gwinea Bissau.
Państwo to umożliwia rejestrację pojazdów należących do nierezydentów na tablicach turystycznych. Samochód nie musi się znajdować w granicach Gwinei-Bissau; tablice i dokumenty rejestracyjne mogą być wysłane w dowolne miejsce na świecie. Operacja taka kosztuje około 2.500 EUR za czteroletnią rejestrację. Procedura rejestracji jest przeprowadzana w ciągu tygodnia.
Tablice turystyczne wyglądają jak tablice standardowe. Numer rejestracyjny składa się z czterech cyfr, litery oznaczającej część kraju, w której pojazd jest zarejestrowany (centrum, wschód, południe, północ) i litery mającej charakter porządkowy. Z lewej strony numeru rejestracyjnego widnieje logo nawiązujące swoimi barwami do flagi kraju ponad oznaczeniem kodowym kraju RGB. Z prawej strony widnieje data rejestracji w postaci dwóch liczb umieszczonych jedna nad drugą – miesiąc na górze, dwie ostatnie cyfry roku – na dole.
Stosowane są specjalne typy tablic rejestracyjnych, m.in.: dla pojazdów administracji (z czarnymi znakami na żółtym tle), dyplomatyczne (numer złożony z literowego kodu statusu, cyfrowego kodu ambasady/organizacji międzynarodowej i dwucyfrowego kodu porządkowego; żółte znaki na turkusowym tle, w przypadku pojazdów ONZ – białe znaki) tymczasowe (z numerem rejestracyjnym złożonym z liter IT i czterech cyfr; srebrne znaki na czerwonym tle).