Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (113). Tajwan

Tablice rejestracyjne świata (113). Tajwan fotolia.pl

Tajwan, podobnie jak Chiny, posiada relatywnie prosty system oznakowania pojazdów. Cechą charakterystyczną jest stosowanie zielonych pasków na górze i na dole tablicy rejestracyjnej dla pojazdów zasilanych silnikiem elektrycznym.

Standardowy numer rejestracyjny składa się z dwóch (dla przyczep) lub trzech (dla pozostałych pojazdów) liter i trzech lub czterech cyfr, przy czym pierwsza litera jest ustalona dla niektórych typów pojazdów, np. F przypisane jest do autobusów kursowych, J i K – do autobusów turystycznych, P – autobusów prywatnych, R - pojazdów przeznaczonych do wynajmu, T – taksówek, W – pojazdów dla osób niepełnosprawnych.

Sama standardowa tablica rejestracyjna jest bardzo prosta, gdyż zawiera wyłącznie numer rejestracyjny. Typowe zestawienie kolorystyczne to czarne znaki na białym tle dla lżejszych pojazdów używanych prywatnie, zielone znaki na białym tle dla ciężkich pojazdów używanych prywatnie i białe znaki na zielonym tle dla pojazdów używanych firmowo. Odmienne zestawienia są stosowane dla autobusów (czarne znaki na żółtym tle lub białe znaki na czerwonym tle) oraz taksówek (czerwone znaki na białym tle).

Jak już zostało wcześniej zasygnalizowane pojazdy zasilane silnikiem elektrycznym mają dodatkowe oznaczenie na tablicy rejestracyjnej w postaci zielonych pasów tła powyżej i poniżej numeru rejestracyjnego.

Specjalne tablice rejestracyjne wyróżniają ideogramem języka chińskiego umieszczonym z lewej strony tablicy, a opisującym rodzaj pojazdu. Stosowane są:

  • tablice dla pojazdów ponadnormatywnych. Numer rejestracyjny składa się z dwóch liter i dwóch cyfr. Kolor znaków jest zawsze czarny, kolor tła zależy od masy pojazdu – jest biały przy masie poniżej 42 ton i żółty po przekroczeniu tej masy;
  • tablice dyplomatyczne. Numer rejestracyjny składa się wyłącznie z cyfr poprzedzonych czarnym znakiem oznaczającym „ambasador” na czerwonym polu – dla pojazdów korpusu dyplomatycznego lub znakiem „państwo obce” na żółtym polu – dla pojazdów personelu technicznego ambasad;
  • tablice wojskowe. Numer poprzedzony ideogramem „wojsko” składa się z litery i pięciu cyfr. Tło tablicy jest niebieskie, znaki – białe;
  • tablice testowe – z ideogramem „test” I czterema cyframi. Znaki są niebieskie, tło białe;
  • tablice tymczasowe – drukowana na papierze. Numer poprzedzony odpowiednim ideogramem składa się z pięciu cyfr. Tablica ma białe tło, znaki są czarne.
Pt., 6 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski