Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Weryfikacja warunku niekaralności

Weryfikacja warunku niekaralności fotolia.pl

Na jakiej podstawie zweryfikować spełnienie przez przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców warunku zapisanego w art. 103 ust. 2 pkt 3 (nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione z celu osiągniecia korzyści majątkowej). Czy należy żądać informacji z Krajowego Rejestru Karnego czy wystarczy pisemne oświadczenie przedsiębiorcy o spełnieniu warunku pod rygorem odpowiedzialności karnej?

Odpowiedz: Zgodnie z art. 103 ust. 5 wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców jest dokonywany na wniosek. Wraz z wnioskiem przedsiębiorca składa oświadczenie, że dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców są kompletne i zgodne z prawdą oraz że składającemu wniosek znane są i spełnia warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Powołany przepis koresponduje z art. 65 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym organ prowadzący, na podstawie przepisów regulujących daną działalność gospodarczą, rejestr działalności regulowanej dokonuje wpisu na wniosek przedsiębiorcy, po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania tej działalności. Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca nie wymaga przedłożenia przez przedsiębiorcą informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

Jednocześnie zgodnie z art. 69 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać wszystkie dokumenty niezbędne do wykazania spełniania warunków wymaganych do wykonywania działalności regulowanej. Natomiast zgodnie z art. 70 z związku z art. 57 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej osoby upoważnione do dokonywania kontroli są uprawnione w szczególności do okazania dokumentów lub innych nośników informacji oraz udostępnienia danych mających związek z przedmiotem kontroli. W mojej ocenie powołany przepis daje podstawę do żądania, w uzasadnionych przypadkach, przedłożenia przez przedsiębiorcę informacji z Krajowego Rejestru Karnego w toku kontroli działalności gospodarczej regulowanej. 

Oświadczenie składane jest w trybie art. 75 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego. O odpowiedzialności karnej należy stronę pouczyć (art. 233 §2 kodeksu karnego). W przypadku braku pouczenia i złożenia przez stroną oświadczenia niezgodnego z prawdą, wobec składającego nie można zastosować sankcji karnej, co nie wyklucza możliwości zastosowania sankcji administracyjnej (wydanie decyzji o zakazie prowadzenia działalności regulowanej).

Niedz., 9 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel