Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPD apeluje o naprawę przepisów dot. dowozu uczniów z niepełnosprawnościami

RPD apeluje o naprawę przepisów dot. dowozu uczniów z niepełnosprawnościami fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak zwróciła się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem o uregulowanie na nowo kwestii dowozu niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych lub rozważenie podjęcia współpracy międzyresortowej.

Jak wynika z przedstawionego wniosku, RPD zwróciła uwagę na niejasność obowiązujących aktualnie przepisów Prawa oświatowego. Sytuacji uczniów z niepełnosprawnościami nie zabezpiecza bowiem zwrot kosztów dojazdu środkami komunikacji publicznej. Nie ma także przepisów, które gwarantowałyby dojazd na praktyki zawodowe uczniów szkół ponadpodstawowych, podczas gdy z perspektywy zdrowia i indywidualnych możliwości ucznia jest to często konieczne. Mamy do czynienia z luką prawną, na którą Rzeczniczka zwracała uwagę już niejednokrotnie, w poprzednich pisemnych apelach publikowanych także na stronie Biura RPD.

Ponadto, w skierowanym do Ministerstwa piśmie wybrzmiała potrzeba nałożenia na organy obowiązku informacyjnego w zakresie procedury odwoławczej rodziców od niekorzystnych rozstrzygnięć dotyczących dowozu ich dzieci. Do często zgłaszanych sytuacji należą odmowy dotyczące uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim czy w spektrum autyzmu, którzy z różnych przyczyn mogą nie być w stanie korzystać ze środków komunikacji zbiorowej samodzielnie. Rzeczniczka przypomniała, że zapewnienie dowozu uczniom potrzebującym korzystać z takiej usługi, jest środkiem realizacji przysługującego każdej jednostce konstytucyjnego prawa do nauki - stąd obowiązujące przepisy i zasady postępowania muszą być spójne, kompletne i odpowiednio zabezpieczać możliwości tych uczniów, dla których organizacja nauki jest wyzwaniem większym niż dla innych.

Źródło: RPD 

Czw., 25 Wrz. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch