WSA: Postępowanie w sprawie odwołania od wyników egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego nie podlega weryfikacji sądu administracyjnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu skargi na informację Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie odwołania w zakresie punktacji kilku zadań na maturze z matematyki, odrzucił ją. Powołując się na wynikający z ustawy o systemie oświaty tryb procedury odwołania od wyniku egzaminu, a także wynikający z ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - zakres właściwości sądu, uznał że nie istnieje uzasadnienie dla rozpatrzenia i załatwienia sprawy z takiej skargi w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
Przyczyną skargi było niezaliczenie egzaminu maturalnego przez skarżącą zmagającą się z dyskalkulią i przeżywającą silny stres związany z przystępowaniem do egzaminów. W celu weryfikacji uzyskanej liczby punktów i ponownego ich przeliczenia, złożyła stosowne wnioski do właściwego miejscowo dyrektora OKE, w trybie przedstawionym w art. 44zzz ustawy o systemie oświaty. Ze strony tego organu doczekała się jednak odmownej odpowiedzi. Zgodnie z ust. 12, odwołanie wraz z uzasadnieniem zostało przekazane do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zaś tam pismo trafiło do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Także to gremium nie uwzględniło odwołania, wskutek czego skarżąca postanowiła wejść na drogę sądową.
Przepisy ustawy o systemie oświaty są jednak jednoznaczne. Tryb postępowania w sprawie odwołań od wyników egzaminów, przedstawiony w art. 44zzz ustawy, nie przewiduje żadnej wyższej instancji w stosunku do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Rozstrzygnięcia tego gremium są już ostateczne i zamykają dyskusję na temat sprawy konkretnego zdającego. W tej procedurze nie znalazło się już miejsce dla sądownictwa administracyjnego. Przytoczone przez Sąd postanowienie NSA (sygn. I OSK 1346/19) jasno wyraża stanowisko, zgodnie z którym postępowanie w sprawie odwołania od wyniku egzaminu, zostało wyłączone spod kognicji tych sądów. Brak odpowiedniej przesłanki uzasadniającej zajęcie się taką sprawą przez WSA wynika również z art. 3 § 2 p.p.s.a., który wymienia zakres skarg, w sprawie których sądy administracyjne - zobowiązane do badania swojej właściwości - orzekają.
Postanowienie WSA w Krakowie z 6 maja 2025 r. (sygn. III SA/Kr 237/25)
Źródło: CBOSA