Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komitet Regionów zachęca do zorganizowania pobytów letnich dla dzieci z Ukrainy

Komitet Regionów zachęca do zorganizowania pobytów letnich dla dzieci z Ukrainy fotolia.pl

W 2022 roku z inicjatywy burmistrza Kijowa, przewodniczącego AUC i honorowego członka KR-u Witalija Kliczko wiele regionów Europy zorganizowało letnie obozy dla dzieci z Ukrainy. Po dużym sukcesie akcji, Komitet Regionów ponownie zaprasza do dołączenia do tej szczytnej akcji.

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie rodzi powszechne cierpienie, zwłaszcza wśród dzieci. Wiele z nich doświadcza okrucieństw wojny, zostało oddzielonych od bliskich i przyjaciół, pozbawionych normalnej nauki i zabawy. Aby choć częściowo przyczynić się do realizacji prawa każdego dziecka do przeżywania dzieciństwa w bezpiecznym miejscu z różnorodnymi zajęciami edukacyjnymi i społecznymi, KR wspólnie ze Stowarzyszeniem Miast Ukrainy (AUC) organizuje kolonie letnie dla ukraińskich dzieci.

W ramach tej inicjatywy młode Ukrainki i Ukraińcy mogą latem korzystać z zajęć edukacyjnych i rozrywki w różnych społecznościach lokalnych w całej Europie. Takie wyjazdy dają też dzieciom siłę – mogą poczuć, że Europa jest ich domem, w którym są bezpieczne, rozwijać poczucie przynależności i przekonać się, że ich kraj będzie odbudowany z pomocą innych. Inicjatywa letnich obozów nadal jest ważnym znakiem solidarności z Ukrainą i jej narodem.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu gmin i regionów z całej Unii Europejskiej w 2022 r. przyjęto ponad 1250 ukraińskich dzieci, a w 2023 r. – ponad 3 tysiące. W sumie w akcję zaangażowało się 50 miast i regionów z 16 państw członkowskich.

W tym roku również będzie można przyjąć ukraińskie dzieci na letni pobyt w Polsce. Wszystkie regiony chcące wziąć udział w akcji, mogą skontaktować się z zespołem KR ds. wsparcia Ukrainy za pośrednictwem maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

24 kwietnia br. w godz. 10.30–12.00 (czasu środkowoeuropejskiego), odbędzie się też internetowa sesja informacyjna, podczas której KR, AUC oraz przedstawiciele gmin i regionów, które gościły już dzieci z Ukrainy, podzielą się doświadczeniami i praktycznymi spostrzeżeniami na temat organizacji takich obozów (sesja odbędzie się w języku angielskim).

Śr., 17 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska