Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wsparcie procesu wyboru dyrektora szkoły i placówek publicznych. Bezpłatna publikacja

Wsparcie procesu wyboru dyrektora szkoły i placówek publicznych. Bezpłatna publikacja fotolia.pl

W dzisiejszym świecie edukacji, wybór odpowiedniego dyrektora dla szkoły lub placówki publicznej stanowi kluczowy krok w zapewnieniu wysokiej jakości nauczania. Zgodnie z zasadami, proces ten powinien być przemyślany, zgodny z prawem i transparentny. Związek Powiatów Polskich wydał bezpłatną publikację wspierającą JST w tym zakresie.

Procedury Konkursowe: Wyłanianie dyrektora na 5 lat

Zgodnie z uregulowaniami prawnymi, przeprowadzenie konkursu na stanowisko dyrektora jest podstawową zasadą. W formalnej procedurze, dokładnie opisanej w przepisach prawa, należy znaleźć kandydata, który przez pięć lat będzie kierować daną jednostką.

Alternatywne Scenariusze: Przywództwo na wypadek braku kandydatów

W przypadku braku wyłonienia kandydata lub nie zgłoszenia się żadnego kandydata, istnieje możliwość powierzenia stanowiska ustalonemu, w porozumieniu z organem nadzorującym pedagogicznie, kandydatowi, po uzyskaniu opinii rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej.

Ostateczność i alternatywy: Art. 63 ust. 13 Ustawy - Prawo Oświatowe

Jeśli żadna z powyższych metod nie przyniesie rezultatów, istnieje opcja powierzenia stanowiska dyrektora w trybie określonym w art. 63 ust. 13 ustawy - Prawo Oświatowe. W przypadku braku wicedyrektora, obowiązki dyrektora mogą zostać powierzone nauczycielowi.

Wsparcie dla powiatów: Bezpłatna publikacja ZPP "Procedura wyboru dyrektora jednostki oświatowej krok po kroku"

Związek Powiatów Polskich rozumie istotę tego procesu oraz problematyką jaka z nim się wiąże i dlatego wydał publikację "Procedura wyboru dyrektora jednostki oświatowej krok po kroku". Autorka, ekspertka ZPP, Katarzyna Liszka-Michałka, odpowiada w niej na wszelkie wątpliwości i przytacza aktualne poglądy judykatury.

Dla Członków Związku Powiatów Polskich publikacja udostępniana jest bezpłatnie. Osoby zainteresowane jej uzyskaniem proszone są o kontakt pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najnowsza publikacja ZPP jest przydatnym narzędziem w usprawnianiu procesu wyboru dyrektora, dbając o jakość edukacji w polskich szkołach i placówkach publicznych.

Śr., 20 Gr. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka