Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szersze szkolenia dla opiekunów w żłobkach - wydano rozporządzenie

Szersze szkolenia dla opiekunów w żłobkach - wydano rozporządzenie fot.canva

Wydano nowelizację rozporządzenia w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym oraz dziennego opiekuna.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej 8 września wydała rozporządzenie zmieniające akt tej samej rangi w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym oraz dziennego opiekuna. Nowelizację opublikowano w Dzienniku Ustaw 25 września.

Zmiany zakładają rozszerzenie bloków tematycznych programów szkoleń dla opiekunów w żłobkach, klubach dziecięcych i dziennych opiekunów o zagadnienia dotyczące:

  1. opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi i wymagającymi specjalnej opieki;
  2. umiejętności pracy z grupami zróżnicowanymi językowo i kulturowo, pochodzącymi z rodzin należących do mniejszości, rodzin migrantów i rodzin o niskich dochodach oraz dziećmi z niepełnosprawnościami;
  3. umiejętności efektywnej komunikacji z rodzicami;
  4. ochrony praw dziecka.

Jak informowali autorzy w uzasadnieniu zmiany mają stanowić realizację rekomendacji Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych zawartych w ekspertyzie pn. „Rekomendacje dotyczące opracowania ram jakościowych i edukacyjnych, wytycznych i standardów usług opiekuńczych dla dzieci do lat trzech”, która została zrealizowana w ramach KPO jako element kamienia milowego.

Załączamy rozporządzenie nowelizujące do niniejszego artykułu w formie pliku PDF.

Czw., 28 Wrz. 2023 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński