Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Powiat Ostródzki nieustannie rozwija bazę dydaktyczno-rehabilitacyjną Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

Na rzecz lokalnej społeczności: Powiat Ostródzki nieustannie rozwija bazę dydaktyczno-rehabilitacyjną Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego fot. Archiwum Powiatu Ostródzkiego

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie mieści się w budynku przedwojennym. W 1945 roku, znajdował się w nim Dom Spokojnej Starości, a od stycznia 1946 roku do 1981 roku, swoją działalność prowadził tam Państwowy Dom Dziecka. W 1980 roku do starego budynku dobudowany został nowy pawilon mieszkalny, obecnie mieści się w nim internat.

W 1982 roku powołano do życia Specjalny Zakład Wychowawczy, a następnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Pierwsze lata były okresem niezwykle ciężkim dla funkcjonowania Ośrodka, ponieważ kadra pedagogiczna nie była przygotowana do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami wychowawczymi. Poza tym brak odpowiednich pomieszczeń dydaktycznych oraz niedostosowana baza lokalowa do potrzeb osób niepełnosprawnych, również nie ułatwiała pracy. Pomimo problemów Ośrodek funkcjonował i z roku na rok działalność placówki przynosiła coraz to lepsze efekty. Kadra pedagogiczna podnosiła swoje kwalifikacje, co pozwoliło w sposób optymalny dobierać i wykorzystać właściwe metody dydaktyczno-wychowawcze w pracy z dziećmi. Poprawie uległa również baza lokalowa, ponieważ wszystkie pomieszczenia Ośrodka zostały zmodernizowane i wyposażone w niezbędny sprzęt. Zlikwidowano bariery architektoniczne poprzez wybudowanie w 2002 roku windy dla osób niepełnosprawnych. To w ogromnej mierze ułatwiło poruszanie się osobom na wózkach po pomieszczeniach całego Ośrodka. Dużym osiągnięciem, którym również może pochwalić się powiat, było wybudowanie w 2002 roku sali rehabilitacyjnej, która spełnia funkcję sportową i rehabilitacyjną. W 2002 roku Ośrodek rozpoczął prowadzenie hipoterapii, dzięki której dzieci mogą doświadczyć bliskości koni, a to ma na nie ogromnie pozytywny wpływ. W 2004 roku wybudowano pawilon do hipoterapii, dzięki czemu zajęcia rehabilitacyjne mogą być prowadzone niezależnie od pogody. Kolejne lata przynosiły kolejne inwestycje i podnosiły prestiż placówki. W 2012 roku oddany został do użytku nowoczesny pawilon dydaktyczno–rehabilitacyjny o powierzchni 1600 m2. Powiat systematycznie sięga po środki zewnętrzne stawiając na rozwój i nowoczesność bazy rehabilitacyjno–dydaktycznej SOSW w Szymanowie. Dzięki różnego rodzaju dofinasowaniom udało się rozbudować bazę SOSW o dwa kolejne budynki, w których prowadzona jest rehabilitacja i fizjoterapia. W powstałych budynkach mieszczą się m.in. sale do rehabilitacji wodą oraz oddziały przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych. Łączna powierzchnia bazy rehabilitacyjnej ośrodka wynosi ok 4 000 m2. W nadchodzącym czasie planowane jest rozpoczęcie kolejnej inwestycji – budowy budynku dydaktyczno–rehabilitacyjnego o powierzchni 300 m2 – dla dzieci w wieku przedszkolnym. Na bieżąco prowadzone są działania pozwalające na dostosowanie placówki do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do takich działań zaliczyć można modernizację łazienek w budynku szkoły, poprawę jakości ciągów pieszych w budynkach oraz wymianę windy na nowoczesne urządzenie.

W ramach prowadzonych działań rozwijane jest otoczenie oraz zaplecze wspomagające działania prowadzone w SOSW. Wychowankowie Ośrodka mają możliwość korzystania z terenu rekreacyjno–sportowego, w skład, którego wchodzą: wielofunkcyjny plac zabaw, wiata z miejscem na ognisko, trawiaste boiska sportowe do gry w piłkę nożną i piłkę siatkową, bieżnię z wydzielonym miejscem do skoku w dal i pchnięcia kulą, park do ćwiczeń siłowych na powietrzu, park zwierząt oraz mini ogród botaniczny – arboretum. Elementem wspomagającym, a zarazem pozwalającym na funkcjonowanie Ośrodka w takim zakresie jest transport podopiecznych na zajęcia i do domu. SOSW dysponuje pokaźnym taborem transportowym liczącym na tę chwilę 12 pojazdów (autobusów i mikrobusów). Pojazdy te w pełni dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych w tym także poruszających się na wózkach inwalidzkich pozwalają na likwidację barier oraz korzystanie z usług Ośrodka przez wszystkie osoby, które takiej pomocy wymagają. Dzięki takiemu rozwojowi Ośrodek jest w stanie zapewnić przeprowadzenie procesu rehabilitacji i rewalidacji w pełnym zakresie. Podejmowane w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami działania przekładają się wymiernie na ilość osób, która korzysta z placówki. Z roku na rok widać większe zainteresowanie ofertą Ośrodka również przez osoby z powiatów lub gmin ościennych. Na pewno w dalszym ciągu rozwijana będzie baza dydaktyczno–rehabilitacyjna SOSW w Szymanowie by móc zapewnić świadczone przez placówkę usługi na jak najwyższym poziomie.

Źródło: Powiat Ostródzki

Czw., 21 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska