Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nabór! Europejska Stolica Kultury 2029

Nabór! Europejska Stolica Kultury 2029 fotolia.pl

Europejska Stolica Kultury to corocznie wybierane przez Unię Europejską miasto, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa. Miasta i regiony organizują specjalnie na tę okazję koncerty, festiwale, pokazy, konferencje i inne działania reklamujące miasto. Łączy się to z bezpośrednimi korzyściami gospodarczo-promocyjnymi. Idea ESK znacznie zwiększa także korzyści społeczne, zwłaszcza gdy wydarzenia są częścią długofalowej strategii rozwoju kulturalnego miasta i otaczającego regionu. W Polsce dotychczas Kraków (2000 r.) oraz Wrocław (2016 r.) mogły poszczycić się mianem zwycięzców.

Ministerstwo Kultury ogłasza nabór wniosków aplikacyjnych dla polskich miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029. Zainteresowane naborem polskie miasta muszą pisemnie poinformować o zamiarze złożenia wniosku najpóźniej do 14 sierpnia 2023 r. Termin składania wniosków aplikacyjnych mija 15 września 2023 r.

Jak aplikować?

Wniosek wraz z deklaracją („Declaration of Honour”) w języku angielskim należy przesłać łącznie w dwóch formach:

  • papierowej w 20 egzemplarzach w wersji EN i 3 egzemplarzach w wersji PL;
  • w formie elektronicznej (plik PDF) – w wersji EN i PL (jako dwa odrębne pliki).

Wnioski niekompletne (dokument jedynie w formie papierowej lub jedynie w formie elektronicznej lub/i w mniejszej niż wskazana liczba egzemplarzy; niepodpisane) oraz kompletne, które wpłyną po terminie składania wniosków aplikacyjnych, a także w innej niż wskazane powyżej formie, nie będą rozpatrywane.

Termin na złożenie wniosku aplikacyjnego jest zachowany jeżeli:

  • wniosek zostanie dostarczony osobiście, za pośrednictwem kuriera lub operatora pocztowego innego niż wyznaczony, w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, na adres Ministerstwa przed upływem terminu składania wniosków, ale w godzinach urzędowych Ministerstwa (tj. do godz. 16:00 dnia 15 września 2023 r.)

lub alternatywnie:

  • wniosek w wersji papierowej zostanie nadany w placówce Poczty Polskiej - Prawo pocztowe (w latach 2016-2025 funkcję operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe pełni Poczta Polska S.A.) przed upływem terminu składania wniosków. W tym przypadku Ministerstwo czeka 7  dni kalendarzowych na dokument, a po tym terminie uznaje się, że nie został on złożony w terminie;

a także, gdy jednocześnie:

  • wniosek w wersji elektronicznej zostanie wysłany na adres ministerialny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub skrzynki e-PUAP: /5ij310qjlu/SkrytkaESP przed upływem terminu składania wniosków.

Wniosek aplikacyjny w wersji papierowej musi być podpisany ręcznie przez osoby upoważnione do reprezentacji miasta. Wniosek aplikacyjny w wersji elektronicznej powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym osoby upoważnionej do reprezentacji miasta lub stanowić skan podpisanego ręcznie wniosku. Wnioskodawcy zostaną poinformowani pisemnie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej o otrzymaniu wniosku w ciągu 14 dni kalendarzowych, liczonych od dnia kolejnego od zakończenia naboru wniosków.

Sesja informacyjna

Miasta zainteresowane tytułem ESK mogą uzyskać informacje podczas sesji informacyjnej, która zostanie zorganizowana 24 stycznia 2023 r. w Warszawie.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Komisji Europejskiej, którzy przekażą niezbędne informacje, oraz przedstawiciele miast pełniących w przeszłości rolę Europejskiej Stolicy Kultury (Wrocław 2016, Matera 2019, Rijeka 2020 i Kowno 2022), którzy zaprezentują swoje doświadczenia z procesu aplikowania oraz realizacji projektu. Więcej szczegółów tutaj

Aby wziąć udział w sesji informacyjnej, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10 stycznia br.

Więcej informacji na temat naboru oraz niezbędne załączniki można zobaczyć klikając w link: www.gov.pl

Czw., 5 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka